Anti bakteriyel camda çıktı!

Kullanıcıların beklediği haber sonunda geldi. Ayrıntılar haberimizde...
12 Ocak 2014 11:50
Anti bakteriyel camda çıktı!

Akıllı telefonlar ve tabletler her yanı sarında dokunmatik ekran üretimi arttı. Ardından kırılmaz Gorilla kaplamayı geliştiren Corning firmasının yükselişi başladı. Firma bu kez başka bir noktaya dikkat çekmek istiyor. Dokunmatik ekranların yüzeyi binlerce bakteriye ev sahipliği yapıyor. Buna çare olarak anti-bakterik cam iyi olmaz mıydı? Yeni geliştirilen Gorilla Glass 3′ün özel versiyonu bakterilere dur diyor.

 

Geçen sene gerçekleşmiş CES 2013 sırasında bu duruma dikkat çekilmişti. Corning firması bakterileri yok eden bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Sık kullanılan bir çözüm olan gümüş iyonları eklenerek bilinen belirli bakterilerin yüzde 99.9′u elimine edilebiliyor. Parmak izleri hala can sıkıcı olmaya devam ediyor ama en azından ekrana dokunanlardan ötürü hastalık bulaşma riski düşüyor.

 

Hastane ortamında gümüş iyonu pahalı ve çözüm ama cam içine yerleştirildiğinde çok az kullanıldığından telefon başına maliyet artışı 0.5 dolarda kalıyor. CES 2014 sırasında sunum yapan Corning, ekranlardaki maddeleri ölçtü ve azaltma yollarını açıkladı. Anti-bakterik camın bu maddeleri uzaklaştırması birkaç saat alabiliyor. Acaba bu tür özel camların kullanılması günlük yaşamı iyileştirebilecek mi?
 

radikal
Etiket : CES 2014
724651
Bu haberler ilginizi çekebilir