Android'te internet kotasını aşmamanın yolları

Android işletim sistemli telefonunuzu her zamanki gibi kullanırken, internet kotanızı daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? İşte çözüm...
21 Temmuz 2014 14:45
Androidte internet kotasını aşmamanın yolları
Telefonunuzun yüksek veri tüketimini kabul edilebilir seviyeye indirmek için davranışlarınızı değiştirmeniz şart olmayabilir. Kotanızın daha yavaş tükenmesi için yapabileceğiniz birkaç şey var.
 
Bazı mobil web tarayıcıları, sundukları bir işlev sayesinde verileri size üçüncü parti bir sunucu üzerinden, sıkıştırarak gönderebiliyorlar. Veri size direkt olarak ulaşmadığından bu yöntem, zaman zaman indirme hızınızı yavaşlatsa da, çok yavaş bağlantılarda bazı durumlarda hızlanmanıza bile neden olabilir.
 
Opera Max
Opera Max, mobil bir ağa bağlandığınızda sadece web tarayıcısının değil, tüm uygulamaların gönderip aldığı verileri sıkıştırıyor. Benzer hizmetlerin aksine Opera Max, fotoğraflar, web sayfaları ve diğer tür verilerin yanında, videoları da sıkıştırabiliyor. Dilerseniz hangi uygulamaların ne kadar veri tükettiğini görmeniz de mümkün.
 
Onavo Extend
Onavo Extend, telefonunuzdaki tüm uygulamalarla beraber çalışan bir başka mobil veri sıkıştırma çözümü. Opera Max'ten önce piyasada olan uygulama, şu sıralar rakibinin gölgesinde kalmış durumda. Onavo Extend, videoları sıkıştırmıyor, ancak mobil veri üzerinden video izlemiyorsanız, Opera Max'e göre daha çok tasarruf etme ihtimaliniz yüksek.
 
Onavo, 2013'ten bu yana Facebook'un kontrolünde bulunuyor.
 
Chrome'un Veri Tüketimini Azalt işlevi
Google'ın kendi ürettiği bir veri sıkıştırma çözümü var; ancak bu çözüm tüm Android uygulamalarını kapsamıyor. Google Chrome uygulamasına entegre edilmiş olan Veri Kullanımını Azalt işlevi, Chrome ile internette gezerken tasarrufta bulunmanızı sağlıyor.
 
İşlevi etkinleştirmek için Chrome uygulamasını açın ve menü düğmesine basın. Ardından Ayarlar'a dokunun ve Bant genişliği yönetimi > Veri kullanımını azalt yolunu izleyin. Son olarak Veri Kullanımını Azalt işlevini açık hale getirin.
 
Opera'nın Off-Road modu / Opera Mini
Opera'nın tam sürümü ve Opera Mini, sıkıştırma işlevlerine sahipler. Opera Max çıkmadan önce de sunulan bu işlev, sistem çapındaki verilerle ilgilenmiyor ve sadece Opera web tarayıcısını ilgilendiriyor. Opera'nın Windows, Mac ve Linux sürümlerinde de bir "Off-Road modu" bulunuyor. Yani bilgisayarınızda da veri sıkıştırmasından faydalanmanız mümkün. Özellikle laptop'unuzu telefonunuz üzerinden internete bağladığınızda bu işlevden faydalı bulacaksınız.
 
Opera'nın Off-Road işlevini etkinleştirmek için O düğmesine dokunun ve Off-Road'u açık hale getirin. Opera Mini'de her zaman açık olan bu işlevin size ne kadar tasarruf sağladığını menü düğmesine basıp Yardım > Veri Kullanımı yolunu izleyerek görebilirsiniz.
617615
Big Boss
21 Temmuz 2014, Pazartesi 18:00
Opera max Türkiye de kullanılamıyor hata verdi
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?
  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?
  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama