Android'in Casus Yazılım İle Başı Dertte!

Android cihazların içinde casus yazılım olduğu tespit edildi. Peki ama bu yazılımı kim neden cihazlara yükledi?
22 Aralık 2016 20:06
Androidin Casus Yazılım İle Başı Dertte!
Kısa süre önce tespit edilen ve birkaç küçük Çinli telefon üreticisinin marifeti sanılan bir casus yazılımın, aslında Çin'de üretilen tüm telefonlarda kullanıldığı ortaya çıktı.
 
Ucuz Android telefonlara fabrika çıkışı yüklendiği tespit edilen Adup isimli casus yazılımın, kullanıcı verilerini Çin'deki bir sunucuya gönderdiği tespit edilmişti.
 
Ancak skandalın sanıldığı kadar küçük olmadığı ortaya çıktı.
 
 
700 milyon cihaza casus yazılım yüklemişler
 
Adup'un sadece birkaç küçük Çinli üreticinin telefonlarında değil, Çin'de üretilen her telefonda bulunduğu tanlaşıldı. Yaklaşık 700 milyon Android kullanıcısının telefonlarında yüklü olan casus yazılımın, Çin'in dünyayı dinleme çabasının bir sonucu olduğu düşünülüyor.
 
Adup yazılımı telefondaki mesajları, arama kayıtlarını, kullanıcı verilerini kayıt ederek, internet bağlantısı bulduğu anda Çin'deki bir sunucuya gönderiyor.
 
Daha önce bu yazılımın yüklü olduğu tespit edilen Blu markası, telefonlarını piyasadan toplatıp bir yama yayınlamak zorunda kalmıştı. 
 
Ancak şimdi büyük Çinli üreticilerin de skandalın bir parçası olduğu anlaşıldı ve 700 milyon cihazı bir güncelleme ile temizlemek bu skandalı ne kadar temizleyebilecek, asıl bu sorunun cevabı merak ediliyor.
 
shiftdelete
436251
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy Noye 9a 12GB RAM!Galaxy Noye 9'a 12GB RAM!
  Samsung'un yeni telefonu Galaxy Note 8 henüz çıkmadan Galaxy Note 9 hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı. İşte ayrıntılar...
 • Google, Android Marketi Kapatıyor!Google, Android Market'i Kapatıyor!
  Google, Android Marketi kapatacağını resmen açıkladı. Android Markette yolun sonuna gelindiğini söyleyen Google, kapanış tarihini de…
 • İşte Galaxy Note 8in Tanıtım Tarihi!İşte Galaxy Note 8'in Tanıtım Tarihi!
  Samsung Note serisinin yeni amiral gemisi Galaxy Note 8'in tanıtım tarihi belli oldu. İşte resmi olarak duyurulacağı tarih...
 • OnePlus 5, Galaxy S8i Solladı!OnePlus 5, Galaxy S8'i Solladı!
  OnePlus'ın merakla beklenen amiral gemisi katili lakaplı telefonu OnePlus 5 resmi tanıtımın ardın yeniden ortaya çıktı. OnePlus 5, hızlı şarj olma…
 • Küçük Ekrana Sahip Galaxy S8!Küçük Ekrana Sahip Galaxy S8!
  Samsung'un küçük ekrana sahip yeni model Galaxy S8'i GFXBench'te ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama