Android'i Hızlandırmanın 8 Kolay Yolu

Android'li akıllı telefonunuz yavaşlamaya mı başladı? O halde bu yazıya göz atmanızda fayda var. 8 basit ve kolay adımda telefonunuzu hızlandırmanın yollarını bu yazıda bir araya getirdik.
02 Ağustos 2014 15:03
Androidi Hızlandırmanın 8 Kolay Yolu
Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon sahibiyseniz, telefonunuzdaki yavaşlamadan zaman zaman da olsa şikayet ettiğiniz olmuştur. Bilgisayarlarda ve tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi bu son derece doğal bir durum.
 
Donanım ne kadar güçlü olursa olsun Android'li akıllı telefonunuz zaman zaman hantallaşabilir.
 
Bu konuyu aşmanın en güzel çözümü, gerekli yedekleri aldıktan sonra telefona format atmak olsa da öncesinde uygulayabileceğiniz çeşitli kolay adımlar da yok değil. Biz de  Android'li akıllı telefonunuzu hızlandırabilmeniz için bir takım adımları sıraladık.
 
1- Ekran Animasyonları
 
 
Telefonunuzu kullanırken yeri geldiğinde görsellik ile performans arasında seçim yapmanız gerekebilir. Eğer sizin için animasyonlu geçişler çok önemli bir ayrıntı değilse Ayarlar – Ekran – Animasyon adımından ilgili ayarı düzenleyebilirsiniz.
 
2- Tarayıcı Eklentileri
 
 
Akıllı telefonunuzu en çok yoran işlemlerden biri de hiç şüphesiz web tarayıcının kullanıldığı durumlardır. Elbette ki internete girmeyin demeyeceğiz ancak bir takım önlemler alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapılabilecek işlem, tarayıcı eklentilerinin kapatılması ya da onay ile çalışması olabilir. Bu işlem için de İnternet – Ayarlar – Eklentileri Etkinleştir adımından istediğiniz seçimi yapabilirsiniz.
 
 

3- Üçüncü Şahıs Arayüzler Kullanın

 
 
Android'in kendi arayüzü de zaman zaman yavaşlamaların sebebi olabilir. Bunun için Launcher Pro ve ADW Launcher uygulamalarından birini deneyebilirsiniz.
 
4- Animasyonlu Duvar Kağıdı
 
 
Android'in sevilen bir başka özelliği de animasyonlu duvar kağıtları seçeneği. Tahmin edebileceğiniz gibi bu da telefonu yavaşlatan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yerine hareketsiz bir görsel belirlerseniz telefonunuzdaki rahatlamayı gözlemleyeceksiniz.
 
 
5- Bekleme Ekranı Widgetları
 
 
Bekleme ekranına yerleştirdiğimiz widgetlar kullanışlılık anlamında son derece önemli olsa da sistem kaynaklarının yoğun olarak tüketilmesinde önemli bir etken. Eğer kullanmadığınız ya da etkin olarak kullanmadığınız widgetlar varsa bunları bekleme ekranından kaldırmanız fayda sağlayacaktır.
 
6- Kullanılmayan Yazılımlar

 
Sık kullanmadığınız yazılımları kaldırmanız da yarar sağlayan önemli bir etken olacaktır. Birçok yazılım arkaplanda işlem yapmaya devam ettiğinden sistem kaynaklarının yoğun olarak tüketilebilmesine neden olur.
 
 
7- Güncelleme Sıklığı
 
 
Telefonunuzun maillerinizi ya da benzeri hesaplarınızı kontrol etmesi için güncelleme aralığı belirlediyseniz bu dilimi uzatarak cihazın daha z enerji sarfetmesini sağlayabilirsiniz. Sürenin 15 dakikanın altında olmaması iyi bir tercih olacaktır.
 

8- Uzun Süreli Kayıtları Temizleyin

 

 

 

Her ne kadar Android gelişmiş bir sistem de olsa kayıtlar ile şişen veritabanı cihazın hantallaşmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli aralıklar ile bu verileri temizlemek yararlı olacaktır.
 

CEP TELEFONU FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

 

Tüm bu adımlar sizin için yeterli değilse ve daha yenilikçi şeyler denemek istiyorsanız bir adım öteye geçerek, kişiselleştirilmiş ROM'lar yükleyebilir, dosya dizin sistemini değiştirebilir hatta işlemci üzerinde hız aşırtma denemeleri yapabilirsiniz. Ancak bu işlemlerin telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabileceğini ve hatta düzeltilemez hasarlara neden olabileceğini de unutmayın.
 
 
239124
Bu haberler ilginizi çekebilir