Android'de Şantaj Tuzağına Düşmeyin!

Zscaler güvenlik firmasına göre Android kullanıcıları fidye şantajı ile karşı karşıya kalabilir! Bu şantaj tuzağına düşmemek için haberimize göz atın...
08 Eylül 2015 18:43
Androidde Şantaj Tuzağına Düşmeyin!
Android, üst seviyede güvenlik sunabilmek için güncellemeler ile tüm açıkları kapatmaya çalışsa da Google Play’e yüklenen uygulamalar bazen denetimin sıkı olmamasından dolayı kullanıcıların başını belaya sokabiliyor. Tabii Android’de tek tehlike denetimi yapılmamış uygulamalar da değil. Modifiye edilmiş APK. dosyaları da cihazlara malware bulaştırabiliyor.
 
Amerikan menşeli Zscaler firması Android kullanıcılarının yeni bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Android’e yüklenen yetişkin içerikli uygulamaların bazıları sizden fidye talep edebiliyor. Bu tarz uygulamalar telefonun ön kamerasına erişim izni istiyor ve farkında olmadan sizin fotoğrafınızı çekiyor. Daha sonra hackerlar bu fotoğrafları farklı mecralarda yayınlanmaması için sizden fidye isteyebiliyor.
 
Android fidye olayı ile karşı karşıya kalan kullanıcılardan PayPal üzerinden 24 saat içerisinde 20 ile 500 dolar arasında bir miktar ücret ödenmesi isteniyor. Eğer ücreti ödemediğiniz takdirde ön kamera ile çekilen fotoğraflarınızın yayınlanması ile karşı karşıya kalabileceğiniz belirtiliyor.
 
 
 
Adult Player uygulamasına dikkat!
 
Zscaler’ın raporuna göre Adult Player isimli uygulama bu tarz malware içeriyor ve kullanıcılardan fidye istiyor. Eğer bu tarz durumlara düşmemek istiyorsanız, Google Play’den hariç kaynaklardan modifiye edilmiş APK dosyalarını yüklemeyin.
 
shiftdelete
743253
Bu haberler ilginizi çekebilir