Android'de Pil Performansını Arttırın

Android telefonlarda batarya performansı nasıl arttırılır? Android telefonlar batarya ömrünü uzatmanın yolları ve püf noktaları haberimizde. İşte ipuçları...
19 Ekim 2015 16:32
Androidde Pil Performansını Arttırın
 Android kullanıcılarının işine yarayacak birkaç ipucunu sizler için ele alacağız.
 
 
 
1- Pil Kalibrasyonu (Sadece ROOT yetkisine sahip cihazlar)
 
 
Eğer Android telefonunda ROOT yetkisini aldıysanız bu uygulama sizin işinize oldukça yarayacaktır. Ufacık bir boyutu olan Battery Calibration adlı uygulamayı cihazınıza indirip açtığınızda gösterilen adımları yapmanız halinde bataryada oluşabilecek dolum kayıplarını toparlayan uygulama pil ömrüne yer yer ciddi katkı sağlayabiliyor.
 
 
Bu uygulamanın kullabilmek için ise ROOT yetkisinin yanında cihazınızın %100 dolum kapasitesine ulaşmış olması gerekli. Hatta dolmuşken bir 5-10 dakika daha bekleyin diye minik bir tavsiye de benden olsun. Sonrasında uygulamadaki "Battery Calibration" butonuna tıklayıp "Calibration Success" uyarısı geldiğinde kalibrasyon işleminiz tamamlanmış oluyor.
 
 
 
 
2- Konum Ayarları
 
 
Arka planda sürekli çalışarak cihazınızı sömüren konum servisleri sıkıntılı bir şeydir. Bu sebeple haritalar ve Foursquare/Swarm gibi uygulamarı kullanmıyorsanız kapatmanız batarya performansına katkı sağlayacaktır.
 
 
 
Bunu yapmak için ise Ayarlar bölümünden Google kısmına girip Konum yazan yerden açık olan Konum butonunu kapatmanız gerekiyor. Ayrıca "Google Konum Geçmişi" kısmına da geçip "Konum Geçmişini Sil" demeniz de artı sağlayacaktır.
 
 
 
 
 
 
3- Android Cihaz Yöneticisi Kapatma
 
 
Daha çok "Telefonumu Bul" servisi olarak bilinen Android Cihaz Yöneticisi de cihazınızın güvenliği için sürekli arkada çalışmakta ve aynı zamanda konum servislerini sürekli çalıştırarak bataryanızı sinsi sinsi sömürmektedir. Bunu da kapatmanız işinize yarayacaktır.
 
 
Adım adım anlatmak gerekirse yine Ayarlar sekmesinden Google bölümüne geçip bu sefer Güvenlik kısmına dalıyoruz. Ardından orada açık olan Android Cihaz Yöneticisi ve Uygulama Doğrulama servislerini kapattığınızda mis gibi bir batarya performans artışı sezeceksiniz. Ancak tam burada ciddi bir uyarı yapalım;
 
UYARI!: Android Cihaz Yöneticisi her ne kadar bataryanızı sömüren bir uygulama olsa da oldukça yararlıdır. Herhangi bir telefonu kaybetme, çalınma durumunda telefonun en son bulunduğu yeri size gösterebilen, aynı zamanda cihazınız çalındıysa telefonu kitleyebilme gibi özellikleri ile uzaktan kontrol sağlayabiliyorsunuz. Ancak günümüzde cüzdanından daha çok telefonumuz önemli olduğunu düşünenlerdenseniz ve kaybetmeyeceğinizi düşünüyorsanız batarya performansı için bu işlemi yapabilirsiniz.
 
 
 
 
4- Gereksiz Uygulamarı Kaldırma / Kaldırılamayan Uygulamarı Devre Dışı Bırakma
 
 
İndirdiğiniz uygulama/oyun gibi şeyler kullanmadığınız sürece cihazınızda hem depolama alanı hem bellek miktarı ve haliyle batarya canavarı olabiliyorlar. Bu sebeple en güzel yöntemlerden biri oynamadığınız oyunları ve kullanmadığınız uygulamaları da kaldırmak olacak.
 
"Ama bazı uygulamar kaldırılmıyor" diyecek olursanız, evet kaldırılmıyor. Ancak bunları da devre dışı bırakarak çözebilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıda adım adım anlatalım.
 
 
 
 
Şimdi yeniden Ayarlar kısmına giderek bu sefer Uygulamalar bölümüne geçeceğiz. Ardından orada işinize yaramayan uygulamarı "Kaldır" diyerek kaldırabilirsiniz. Kaldırılmayan uygulamalarda ise önce "Durdurmaya Zorla" ardından da "Devre Dışı Bırak" diyerek arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle bataryanıza sadık kalacaktır.
 
 
 
 
5- Uygulama Güncellemelerini Kapatma
 
 
Bir uygulamanın güncel olması tabiki de önemli, ancak son zamanlarda çıkan uygulama ve oyunlar büyük yapıda olduğu için anca evde falan güncelliyorsunuzdur. Bu sebeple Google Play Store'un sürekli uygulamalar güncel mi, güncelleme gelmiş mi diye kontrol etmesine de gerek yok. Çünkü bu işlemi yapıyor olması ve hatta kendi kendine güncellemesi hem internet kotanızı azaltırken hem de bataryadan yemesini sağlıyor bu.
 
 
 
 
Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise Google Play Store'u açıp sol menüdeki Ayarlar sekmesine geçerek "Uygulamaları Otomatik Güncelle" seçeneğine tıklayıp çıkan pop-up'ta "Uygulamaları Otomatik Güncelleme" diyerek bu sorunu da çözmüş olacaksınız. Toplamda bu kadar adımla da genel manada ciddi bir performans artışı olacaktır.
 
 
 
 
6- Uygulama Destekleri (Clean Master & Greenify)
 
 
Clean Master ve Greenify adındaki iki efsane uygulama batarya performansı noktasında ciddi artış sağlayabiliyor. Ayrıca Clean Master gereksiz dosyaları da silerek hem bellek hem de depolama kapasitenizde yer açıyor. Tabii şimdi zehir gibi olan arkadaşlarımız "E bunlar sürekli arka planda çalışmayacak mı?" diye soracaktır. Evet çalışacak ama tek bir uygulama çalışıp 3-4 uygulamayı düzeltince kendini affettiriyorlar.
 
 
 
 
İkisi kıyaslandığında en güzel Clean Master gibi gözükse de Greenify programı bu meraklı kesim tarafından sık sık kullanılıyor. Uygulamalara bol bol ninni söyleyip uyutarak sizin bataryanıza ciddi katkı sağlamakta olan Greenify'ı buradaki bağlantıdan, Clean Master'ı ise buradan indirebilirsiniz.
webtekno
750921
Bu haberler ilginizi çekebilir