Android Wear'da Olup Apple Watch'da Olmayan 6 Özellik

Android ve iOS kapışması Apple Watch'un çıkmasıyla beraber saatler arasına da taşında. Tıpkı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatlerde de Apple'ın kısıtlamaları mevcut. İşte Android Wear'da olup Apple Watch'da olmayan 6 özellik ...
20 Mayıs 2015 21:07
Android Wearda Olup Apple Watchda Olmayan 6 Özellik

Giyilebilir teknoloji üreten her markanın kendine has artıları ve eksileri var ve genelde alışveriş yaparken dikkat edilen en önemli husus, hali hazırda kullandığınız akıllı telefonunuzun ve ekipmanlarınızın markası. Çünkü alacağınız ürününün, kendi cihazınızla tam bir uyum içerisinde kullanmak her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.

Diğer bir seçenek ise; Hem Android hem de iOS platformlarıyla mükemmel bir uyum sağlayan Android Wear olabilir. Yeni versiyonu 5.1.1 'i yayınlayan Android Wear, yeni özellikleriyle rakiplerinin bir adım önünde diyebiliriz hatta Apple Watch'un bile. Bu haberimizde ise bu konunun üzerinde duracağız ve siz değerli okuyucularımıza Android Wear 'in sahip olduğu ancak Apple Watch'un sahip olmadığı 6 özellikten ve artıdan bahsedeceğiz. 

 

1. Özel Saat Ara yüzü Tasarımları

Google, Android Wear projesinin en başından beri tüm kullanıcıların kendi saat ara yüzü dizaynını üretmesinin ve bunu Android market üzerinden satmasının yolunu açmıştı. Diğer yandan Apple Watch ‘ta ise sadece 11 farklı arayız tasarımı var. Kısacası 11'e karşı sonsuz tasarım imkânı sunan Android Wear bu konuda bir adım öne geçiyor.

Apple 'ın şirket politikasının bir parçası olan; "cihazlarımız için yapılacak her şey (uygulama, yazılım vs.) bizim kontrolümüzden geçmeden ya da biz onaylamadan satılamaz/dağıtılamaz/kullanılamaz" durumu, kişiselleştirme konusunu ciddiye alan kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacağa benziyor.

 

2. Geliştirilmiş Always-on Özelliği (Yakında Gelecek)

Akıllı saatlerin, saat ara yüzünü çalıştırıp saati öğrenmek için genelde kolunuzu yukarı kaldırıp, cihazı devreye sokmanız gerekmektedir. Bu durum yolda yürürken veya hareket halindeyken pek sıkıntı çıkarmıyor olsa da oturduğunuz yerde bir mesaj yazarken ve hemen saate bakmak istediğinizde yapınca biraz sinir bozucu bir hal alabiliyor.

LG G Watch R gibi birçok Android Wear örneğinde gördüğümüz "Always-on"(saat ekranının her zaman açık olması) özelliği Android Wear 5.1.1 ile daha da geliştirilmiş ve sırf pil ömründen çalmamak için kullanılan ekran ışığının kısılması, renklerin soluklaştırılması vb. işlemlerin yerine çok daha şık ve stabil görünen bir düzenleme getirilmiş.

Eğer cihazınızı aktif bir şekilde kullanmıyorsanız, cihazınızın ekranı siyah beyaz moduna geçiyor ve pil ömründen tasarruf sağlanıyor. Üstelik bu özelliği sadece saat ara yüzü aktifken değil, cihazınızda ki tüm uygulamalar için kullanabiliyorsunuz.

 

3. Her Wi-Fi Ağında Çalışması

Akıllı saatlerin pil ömrü dışında ki en büyük sorunu, bluetooth üzerinden eşleştirdiğiniz cihazınızdan uzaklaştığınızda bağlantının kopması ve herhangi bir bildirim alamamanız. Apple Watch bu sorunu kendince bir çözüm bulmuş olsa da yine de pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz, çünkü akıllı saatiniz inde, telefonunuzun da aynı ağa bağlı olması gerekiyor. Kısacası iki cihazınızı da sürekli aynı yerde tutmanız gerekiyor. 

Android Wear ise yeni güncellemesiyle bu duruma bir son vermiş. Güncellemeyle birlikte Android Wear akıllı saatinizi, akıllı telefonunuza yapışık bir şekilde gezdirmeden, Wi-Fi üzerinden bildirim almaya devam edebilirsiniz. Üstelik akıllı telefonunuzun da yakınlarda olmasına gerek kalmadan.

 

4. Kendi Emoji'nizi Kendiniz Çizin

Apple Watch'un kendine has 3 Boyutlu ve animasyon oluşturabildiğiniz bir emoji çizme uygulaması var ama çoğu kullanıcı bu uygulamayı kullanışlı bulmadığı yönünde yorumlar yapıyor.

Android Wear 5.1.1 'de ise yaptığınız çizim hemen düzgünce çizilmiş bir emojiye dönüşüyor. Bu şekilde çok daha kullanışlı ve stabil bir çalışma ortamı sağlanmış oluyor.

 

5. Bile Hareketleriyle Kontrol

Akıllı saatinizi kullanmak için genelde iki elinizi de kullanmanız gerekiyor, önce bileğinizi kaldırıp saati aktif ediyorsunuz ve diğer elinizle de ekranı kaydırarak cihazı açıyoruz. Bu durum diğer eliniz dolu, ıslak veya kirli olduğunda biraz sinir bozucu bir hal almıyor değil.

Android Wear 5.1.1 'de kullanılan bilek hareketiyle kontrol sistemiyle bu dezavantaj nispeten ortadan kaldırılmış diyebiliriz. Mesela farklı bilek hareketi kombinasyonlarıyla, Google Now kartlarına ulaşmak, ekranı aşağı yada yukarı kaydırmak mümkün oluyor. Başta söylediğimiz gibi, tam bir çözüm olmasa da yine de bir çözüm ve akıllı saatinizi daha kullanışlı bir hale getiriyor.

 

6. Model Çizerek Ekran Kilidi Oluşturma

Ekran kilidi güvenliği konusunda Android her zaman iOS platformundan bir adım önde diyebiliriz. Apple Watch'da ekranınızı sadece basit bir güvenlik koduyla kilitleyebiliyorken, Android Wear 5.1.1 'de sadece sizin bilebileceğiniz bir model oluşturarak cihazınızın güvenliğini kat kat arttırabilirsiniz.

 

AKILLI SAAT FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

 

incehesap

922428
Bu haberler ilginizi çekebilir