Android Wear hakkında her şey

Google'ın "en özel" Android sürümü Android Wear nasıl çalışıyor, hangi yenilikleri sunuyor, dikkat çeken özellikleri neler? Android Wear hakkında her şey haberimizde...
25 Mart 2014 09:50
Android Wear hakkında her şey

 

Google'ın geleceği belirlemeyi kendine amaç edinen giyilebilir teknoloji platformu Android Wear, akıllı saatlerin ihtiyaç duyduğu teknolojiyi onlara sunacak.

 

Google Now uyarıları, Android Wear sayesinde tam anlamıyla elinize geliyor. Bu, işinize yarayacak bilgilerin size gösterilmesi, sesinizi kullanarak ek bilgilere kolayca ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

 

Android Wear hakkında her şey  

Platform hem kare, hem de yuvarlak tasarımları desteklediği için Moda konusunda hiç sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor. Moto 360'ın yuvarlak tasarımı harika görünüyor, LG G Watch da hiç fena değil.

 

Android Wear tam olarak ne yapıyor?

 

Android Wear, size "sizinle beraber hareket eden bilgileri" sunmayı, tüm dünyayı kolunuza getirmeyi amaçlıyor. Sadece zamanı söylemekle yetinmeyen Android Wear, zamana göre tahminler yapabiliyor ve konum bilgilerini de kullanarak içeriğe hassas veriler oluşturabiliyor.

 

Örneğin bir otobüse bindiğinizde Google Maps destekli bir geri sayım sayacı, hedefinize ne kadar sürede ulaşacağınızı size söylüyor. Yeni teknoloji, sizi etrafta olabilecek çeşitli tehlikeler konusunda da uyarabiliyor. Google'ın bir videosunda yakındaki plajları listeleyen yeni Android Wear kullanıcıları, deniz canlıları tarafından rahatsız edilmekten kurtuluyorlar.

 

Aileniz için daha çok zaman ayıracaksınız

 

Google, Android Wear'ın akıllı telefonlara olan bağlılığımızı azaltacağını ve bu sayede ailemize daha fazla zaman ayıracağımızı düşünüyor. Örneğin bir ebeveyn, ailesiyle kahvaltı ederken işe yaklaşık kaç dakikada gidebileceğini saatinden kontrol edebilecek.

 

Android Wear'ın ebeveynlere sunduğu olanaklar bununla sınırlı değil. Örneğin bir baba küçük çocuğuna banyo yaptırırken arkadaşından gelen Hangouts mesajına bakabilecek, Google'a favori takımının maç sonuçlarını hiçbir düğmeye dokunmadan sorabilecek.

 

"Okay Google" sözcükleri ile taksi çağırmak, restoran rezervasyonları yapmak, alarm ayarlamak, mesaj almak ve göndermek de elinizi hiç kullanmadan mümkün olacak.

 

Geliştirilmekte olan uygulamalar

 

Android Wear, akıllı saatler için daha uygun bir işletim sistemi olacak çünkü geliştiriciler, uygulamalarını Google'ın ekosisteminden saate taşıyabilecekler.

 

Android Wear için ortaya çıkan ilk üçüncü parti uygulamalardan bir tanesi, daha sonra okumak istediğiniz uzun makaleleri saklamanıza yarayan Pocket. Bu uygulama sayesinde uzun yazıları okuma işini büyük ekranda yapmak üzere erteleyebiliyorsunuz.

 

Sevdiğiniz uygulamaların Android Wear'lı akıllı saatinizde kullanılabilir hale gelmesi, çok uzun sürmeyecek. Ancak geliştiriciler, aynısını sadece Galaxy telefonlarla çalışan Tizen platformunda yapmakta zorlanabilirler.

 

Fitness ve diğer kullanım alanları

 

Android Wear'lı akıllı saatler, sizi yanınızda bir adım ölçer taşımaktan, onu kaybetmekten veya unutmaktan da sizi kurtaracak.

 

Kolumuzdaki bir akıllı saat, gün boyunca attığımız adımların doğru biçimde sayılmasını sağlayacak. Google, Android Wear'lı saatlerin sevdiğimiz fitness uygulamalarıyla bağlanacağının, gerçek zamanlı hız ve mesafe bilgileri sağlayacağının sözünü veriyor.

 

Google'ın Android Wear tanıtım videosunda farklı bir cihazdaki müziğin Android Wear'lı bir saat ile nasıl etkinleştirildiğini de görmüştük. Bunun yanında Android Wear, filmleri TV'ye yansıtmanıza da izin verecek (muhtemelen Chromecast ile).

 

Şimdiye kadar tanıtılan Android Wear'lı saatler

 

Android Wear'lı saat tasarımlarını gösteren üreticiler, şimdilik LG ve Motorola ile sınırlı. Ancak HTC, Samsung, Asus ve Fossil, Android Wear platformunu kullanan ürünler tanıtacaklarının sözünü veriyorlar.

 

Motorola'nın Android Wear'lı akıllı saati Moto 360, gayet güzel görünen yuvarlak bir tasarıma sahip. Moto 360'in hem sağ, hem de sol kola takılabileceği, onu giyenlerin herhangi bir fark hissetmeyeceği söyleniyor. Dönebilen dijital ekranın yanında sağ taraftaki klasik görünümlü düğme simetrik olduğundan, saati döndürdüğünüzde düğmeyi sol tarafa alabiliyorsunuz.

 

OLED ekran sayesinde pili tasarruflu kullanacağı söylenen Moto 360, iddialara göre safir cam kullanacak. Gerçek saat tasarımına bağlı kalan Moto 360'ın üzerinde herhangi bir şarj kontak noktası veya USB portu bulunmuyor. Moto 360'ın henüz açıklanmayan gizemli şarj yöntemi, kablosuz şarj veya kinetik şarj olabilir.

 

Kamera üzerinde Galaxy Gear ve Gear 2'nin aksine herhangi bir kamera bulunmuyor çünkü Motorola'ya göre bu klasik tasarıma uymuyor. Samsung'un akıllı saatlerinin aksine Moto 360, sadece Moto X'i değil, daha çok akıllı telefonu destekliyor.

 

Moto 360, düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0'ı destekleyen Android 4.3'lü telefon ve tabletlerle çalışabiliyor. Bunun anlamı, yepyeni bir Iphone 5S'iniz olsa bile Moto 360'ı onunla kullanamayacaksınız. Yaz aylarında satışa sunulması planlanan saatin muhtemelen plastik ve metal modelleri olacak.

 

LG, Android Wear'lı akıllı saati LG G Watch hakkında çok fazla bilgi vermedi. Bolca kullanılan G harfleri yüzünden ilginç bir telaffuza sahip olan saat, Moto 360'ın aksine kare şeklinde. Google'ın Haziran ayındaki IO konferansında Android Wear hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

haberler.com
31491
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Xiaomi MIUI 9un Görüntüleri Ortaya çıktı!

  Xiaomi MIUI 9'un Görüntüleri Ortaya çıktı!

  Xiaomi'nin 26 Temmuz'da düzenleyeceği etkinlikte tanıtacağı ürünler belli olmaya başladı. Bunlardan biri de MIUI 9. MIUI 9'un görselleri de sızdı!
 • LG V30un Kılıfı Sızdırıldı!

  LG V30'un Kılıfı Sızdırıldı!

  LG, yeni telefonu V30'u 31 Ağustos'ta tanıtacağını önceden duyurmuştu. Tanıtım günü yaklaştıkça V30 hakkında yeni sızıntılar da gelmeye devam ediyor. Şimdi de V30'a ait olduğu iddia edilen kılıf ortaya çıktı.
 • Galaxy Note 8, Bluetoth Kulaklık İle Gelebilir!

  Galaxy Note 8, Bluetoth Kulaklık İle Gelebilir!

  Samsung'un önümüzdeki ay tanıtması planlanan yeni amiral gemisi Galaxy Note 8, Bixby ses asistanı ile çalışan Bluetoth kulaklık ile geleceği iddia edildi.
 • LG Q8 Raflara İniyor!

  LG Q8 Raflara İniyor!

  LG, yeni telefonu Q8'i geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Şimdi LG Q8, satışa çıkmaya hazırlanıyor. İşte ayrıntılar...
 • Galaxy S8 Activein Yeni Görüntüleri Paylaşıldı!

  Galaxy S8 Active'in Yeni Görüntüleri Paylaşıldı!

  Samsung'un darbelere ve suya karşı oldukça dayanıklı telefonu Galaxy S8 Active'in ne zaman geleceği henüz netleşmedi. Ancak Galaxy S8 Active'in prototip görüntüleri paylaşıldı.
 • iPhone SE 2017, Ne Zaman Tanıtılacak!

  iPhone SE 2017, Ne Zaman Tanıtılacak!

  2017 model iPhone SE hakkında yeni bilgiler gelmeye başladı. Kısa bir zaman sonra 2017 model iPhone SE lansman ile duyurulacak.
 • Lenovo, Katlanabilir Tabletini Duyurdu!

  Lenovo, Katlanabilir Tabletini Duyurdu!

  Lenovo, geleneksel hale getirdiği Tech Wolrd etkiliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Lenovo, katlanabilir tablet ve telefonlarını bu etkinlikte tanıttı.
 • Galaxy C7, TENAAda Ortaya Çıktı!

  Galaxy C7, TENAA'da Ortaya Çıktı!

  Orta segment telefonlarda kullanıcılarına kaliteli seçenekler sunmak isteyen Samsung'un yeni telefonu 2017 model Galaxy J7'i TENAA'da göründü...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama