Android TV hakkında merak edilenler

Google, Android'i bu sefer de televizyonlara taşıdı. Google I/O etkinliğinde duyurulan Android TV hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda anlattık.
26 Haziran 2014 11:34
Android TV hakkında merak edilenler

Google'ın TV'lerle olan aktif ilişkisi Chromecast ile başlamıştı. Ülkemizde resmi olarak satılmasa da bir şekilde edindiğimiz Chromecast ile geçirdiğimiz eğlenceli vakit sonrasında, dizüstü bilgisayarınızda ve mobil cihazlarınızdaki görüntüleri, sınırlı olarak TV'ye aktarabildiğinizi söyleyebiliriz. Üstelik, televizyonunuzun akıllı olmasına da gerek yok. Sadece HDMI girişi olsun yeter.

 

 

Android TV ile 1 adım daha ileri!

 

Google, şimdi çıtayı biraz daha yukarı çekti ve Google I/O etkinliğinde Android TV ürününü duyurdu. Bu sefer ek bir cihaz ile HDMI üzerinden bağlanmakla yetinmeyecek olan firma, TV'lerin içine gömülü olarak da girebilecek girecek.

 

2015'te Sony, Asus, Sharp, Asus, TP Vision (Philips) gibi markalar, Android TV işletim sistemine sahip ürünlerini piyasaya sürecekler. Bu konuyla ilgili olarak Google ile Arçelik ve Beko'nun da görüşmelerine dair duyumlarımızı da buraya eklemiş olalım.

 

 

Google Cast uygulamaları, Android TV'lerde kullanıcılara hizmet verecek. Şu anda sınırlı sayıda uygulama olsa da, geliştiricilerin üreteceği yeni uygulamalarla beraber bu kutucuk daha da yetenekli hale gelecek gibi görünüyor.

 

Sadece Android TV cihazının içindeki uygulamalar değil, aynı kablosuz ağa bağlı olan etraftaki diğer akıllı cihazların içeriklerini de TV ekranına taşımak çok daha kolaylaşacak.
Birçok uygulama Türkiye'de çalışmayacak
Chromcast'te de bulunan çok kullanışlı birçok servisin telif ve lisans anlaşmazlıkları sebebiyle ülkemizde çalışmadığını belirtelim. Benzer bir sorunu, 2015'te de olsa Türkiye'deki Android TV'lerde de yaşayacağımız muhakkak.

 

Google Cast uygulamaları

 

Android TV'leri uzaktan kontrol etmek için akıllı telefon, tablet, dizüstü, akıllı saat veya TV kumandası kullanılabilecek.


Geliştiriciler, bu alana uygulama hazırlamak için kolları sıvadılar bile. Siz de bu geliştiricilerden biri olmak isterseniz, uğramanız gereken adres burası.

 

shiftdelete
Etiketler : Akıllı TV , Android , google
831729
Bu haberler ilginizi çekebilir