Android TV hakkında merak edilenler

Google, Android'i bu sefer de televizyonlara taşıdı. Google I/O etkinliğinde duyurulan Android TV hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda anlattık.
26 Haziran 2014 11:34
Android TV hakkında merak edilenler

Google'ın TV'lerle olan aktif ilişkisi Chromecast ile başlamıştı. Ülkemizde resmi olarak satılmasa da bir şekilde edindiğimiz Chromecast ile geçirdiğimiz eğlenceli vakit sonrasında, dizüstü bilgisayarınızda ve mobil cihazlarınızdaki görüntüleri, sınırlı olarak TV'ye aktarabildiğinizi söyleyebiliriz. Üstelik, televizyonunuzun akıllı olmasına da gerek yok. Sadece HDMI girişi olsun yeter.

 

 

Android TV ile 1 adım daha ileri!

 

Google, şimdi çıtayı biraz daha yukarı çekti ve Google I/O etkinliğinde Android TV ürününü duyurdu. Bu sefer ek bir cihaz ile HDMI üzerinden bağlanmakla yetinmeyecek olan firma, TV'lerin içine gömülü olarak da girebilecek girecek.

 

2015'te Sony, Asus, Sharp, Asus, TP Vision (Philips) gibi markalar, Android TV işletim sistemine sahip ürünlerini piyasaya sürecekler. Bu konuyla ilgili olarak Google ile Arçelik ve Beko'nun da görüşmelerine dair duyumlarımızı da buraya eklemiş olalım.

 

 

Google Cast uygulamaları, Android TV'lerde kullanıcılara hizmet verecek. Şu anda sınırlı sayıda uygulama olsa da, geliştiricilerin üreteceği yeni uygulamalarla beraber bu kutucuk daha da yetenekli hale gelecek gibi görünüyor.

 

Sadece Android TV cihazının içindeki uygulamalar değil, aynı kablosuz ağa bağlı olan etraftaki diğer akıllı cihazların içeriklerini de TV ekranına taşımak çok daha kolaylaşacak.
Birçok uygulama Türkiye'de çalışmayacak
Chromcast'te de bulunan çok kullanışlı birçok servisin telif ve lisans anlaşmazlıkları sebebiyle ülkemizde çalışmadığını belirtelim. Benzer bir sorunu, 2015'te de olsa Türkiye'deki Android TV'lerde de yaşayacağımız muhakkak.

 

Google Cast uygulamaları

 

Android TV'leri uzaktan kontrol etmek için akıllı telefon, tablet, dizüstü, akıllı saat veya TV kumandası kullanılabilecek.


Geliştiriciler, bu alana uygulama hazırlamak için kolları sıvadılar bile. Siz de bu geliştiricilerden biri olmak isterseniz, uğramanız gereken adres burası.

 

shiftdelete
Etiketler : Akıllı TV , Android , google
568725
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama