Android Silver hakkında her şey

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz Android Silver nedir; bize neler sunacak? Android Silver hakkında merak ettiğiniz her şey burada.
05 Mayıs 2014 12:05
Android Silver hakkında her şey

Google'ın "Android Silver" adını verdiği yeni Android planı, son bir kaç haftadır merak konusu oldu. Henüz resmi olarak duyurulmayan Android Silver, farklı kaynaklara göre telefonlar için ilk düşündüğümüzden çok daha büyük şeyler ifade edecek.

 

Android Silver nedir?


Silver'ı daha gelişmiş bir Nexus programı olarak tanımlamak mümkün. Silver'ın temel farkı ise Google'ın program kapsamında tek bir üretici yerinde, birden fazla cihaz için birden fazla üreticiyle çalışıyor olması. Söylenene göre Google, üreticilerin en üst düzey Android deneyimi sunabilmeleri için onlara geliştirme ve pazarlama giderleri konusunda destekte bulunacak. Bunun sonucunda cihazlar, yazılım güncellemelerini de daha hızlı alacaklar.


Silver'ın mevcut Nexus programının sonu olacağına inanılıyor. Program ortaya çıktıktan sonra mağazalarda Android Silver'a özel bölümler görmemiz muhtemel.

 

Android Silver'ın bize ne faydası var?
 

Android Silver, üst düzey Android'li cihazların daha uygun fiyatlarla satılacağı, bu cihazların gereksiz uygulamalardan ve arayüzlerden arındırılmış olacağı anlamına geliyor. Android Silver'a katılan firmalar, stok Android'le fazla oynamayacaklarını baştan kabul ettiklerinden, bu durum garantilenmiş olacak.
 

Google Silver'ın kurallarına göre cihazların "Google spesifikasyonlarına sıkı bir biçimde uyması" ve "Google'a ait olmayan uygulama sayısını iyice kısıtlaması, bu uygulamaların kaldırılmasına izin vermesi" gerekiyor.
 

Silver aynı zamanda Android'li bir cihaz alırken güncellemeleri alıp almayacağınız konusundaki endişelerden de kurtulmanızı sağlayacak.

 

Peki üreticilere ne gibi bir faydası olacak?


Faydanın boyutu oldukça büyük; Silver'ın katılımcı firmalara 1 milyar dolar gibi bir faydası olabilecek. Samsung gibi dev ARGE ve pazarlama bütçelerine sahip olmayan firmalar, Google'ın para dolu kasalarından faydalanabilecek.
 

Silver'ın üreticilere yan etkisi ise, cepleri birbirinden farklı hale getirmeyi zorlaştırması olacak. Söylentiler doğruysa ve Google, yazılım gibi donanımı da belirleyecekse, firmaların ceplerini rakiplerinkinden farklı hale getirmek için yapabilecekleri çok şey olmayacak.


 

Kimler Silver'a katılıyor?
 

LG ve Motorola, Silver'ın en güçlü adayları arasında. Diğer firmaların zamanla bu ikiliyi takip etmesi bekleniyor.

Ne zaman?
 

Ortada kesin bir tarih yok. Geçen senenin sonunda sızan belgeler ve Google I/O'da tanıtılabilecek yeni Nexus 10 tablet söylentileri, Silver'ın çok yakında olmadığın gösteriyor.
 

Bununla birlikte Google, Android'li ceplerde kendini daha fazla göstermeye başladı bile. HTC One M8 ve Galaxy S5'in önyükleme ekranlarında "Powered by Android" cümlesini görmeniz mümkün.


Google'ın amacı tam olarak ne?
 

Denetim. Google, üreticilerin Android üzerinde yapabileceklerini kısıtlayarak cihazlar arasında tutarlılığı ve üst düzey kaliteyi yakalamak istiyor. Firma, üreticilerle daha yakından çalışarak Silver müşterilerine en iyi Android deneyimini sunmanın peşinde.
 

Ancak bir başka teori de ortada dolaşmaya başlamış durumda. Silver, Android'i zaman içinde bırakmayı planlayan Samsung için pek de hoş bir iş olmayacak. Birden fazla firmanın pazarlama ve geliştirme masraflarına destek olarak cihazlarını güçlendirmek, Samsung'un Android'i bırakması halinde Google'a gelebilecek hasarı azaltabilir. Silver'ın başarılı olması ise iddialara göre Samsung'un Android'de daha uzun süre kalmasını sağlayabilir.
 

chip
Etiketler : Android , Android Silver
334335
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama