Android O, Hangi Yeniliklerle Gelecek?

Android'in bir sonraki sürümü Android O hangi yeniliklerle gelecek? Android O ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başladı. İşte ayrıntılar...
20 Mart 2017 10:15
Android O, Hangi Yeniliklerle Gelecek?
Google, Mayıs ayında düzenleyeceği Google I/O 2017 etkinliğinde yeni Android sürümü olan ve kod adı açıklanan Android O ile karşımıza çıkacak. Android 8.0 Oreo olarak adlandırılması beklenen yeni sürümün detayları bugün yavaş yavaş belli olmaya başladı. Android 8.0 O ile tasarımsal açıdan büyük yeniliklerin yapılacağını söyleyebiliriz.
 
 
Android O ile neler değişecek?
 
Android O sürümü ile bildirimler merkezin ve bildirimlerin tasarımı komple değişecek. Bildirimlere iOS'teki gibi uygulamaların simgeleri eklenecek. Uygulama simgelerine tahminlere göre bir çeki düzen getirilecek ve sistemde tasarımsal açıdan bir bütünlük sağlanacak.
 
Uygulama simgeleri ayrıca dinamik bir yapıda olacak. Örneğin, takvim uygulamasının simgesi, günlere göre değişecek.
 
 
Bir diğer değişiklik ise PIP modu hakkında. PIP modu sayesinde bir uygulamayı kullanırken küçük bir ekranda diğer uygulamayı da görüntüleyebilecek ve kullanabileceksiniz.
 
 
Android'in en çok eleştiri alan arkaplanda çalışan uygulama özelliği, Android O ile tarih olacağa benziyor. Android O sürümü ile arkaplanda çalışan uygulamaların, çalışması kısıtlanacak ve bu sayede hem RAM'den hem de bataryadan tasarruf yapılacak.
 
Android O sürümünün yıl sonuna doğru son kullanıcı ile buluşması bekleniyor. Android O güncellemesini ilk etapta Google Pixel ve Google Pixel XL modelleri alacak. Daha sonra Android One kapsamındaki telefonlar bu güncelleme ile buluşacak. Amiral gemisi modellerin ise yine 6-7 ay sonra bu güncelleme ile buluşması bekleniyor
 
teknolojioku
882158
Bu haberler ilginizi çekebilir