Android M Özellikleri Sızmaya Başladı

Android M özelliklerinin neler olacağı ve getireceği yenilikler internete sızmaya başladı. Detaylar haberimizde...
26 Mayıs 2015 21:37
Android M Özellikleri Sızmaya Başladı
Android’in bu yılki yeni sürümü, Google I/O 2015 organizasyonunda tanıtılacak. Dünyanın en fazla akıllı telefona ev sahipliği yapan işletim sistemi platformu, “Android M” adıyla anılıyor. Geliştiriciler, “M” harfinin ne anlama geldiğini bir türlü açıklamaya yanaşmıyorlar. Fakat, Android 5.0 Lollipop’un tahtına göz diken yeni işletim sistemi versiyonunun içereceği yeniliklerden şimdiden haberdar olmaya başladık. Android 6.0’ın neler getireceğine değinmeden evvel, önceki sürümün düzeltilmesi gereken yönlerini hatırlamamızda fayda var.
 
Android ekosistemi, Lollipop sürümüyle birlikte 64-bit işlemci desteğine kavuşmuştu. İşletim sistemi, eskiyen Dalvik yerine ART çalışma zamanınına bu versiyonla birlikte geçmişti. Fakat, her yazılım gibi Android de hem kutsanmışlığı hem de belayı bir arada taşıyan bir güncellemeye sahip olmuştu. Örneğin, Android 5.0’ın RAM yönetimine ilişkin eleştirileri uç uca eklesek buradan Google karargahına kadar uzunlukta bir çizgi oluşabilir.
 
Android M’in hangi şekerleme ismiyle anılacağını öğrenmemize iki gün kaldı. Google I/O 2015’in başlamasına çok az vakit kala sızdırılan bilgilere göre, Android’in en yeni sürümü öncelikli olarak RAM optimizasyonuna odaklanacak. Güncellemenin ikinci ana odağında, batarya ömrünün artırılmasına yönelik değişikliklerin bulunacağı söyleniyor.
 
Google’ın yeni işletim sistemi sürümünde, Google Play Hizmetleri’nin ekran kapalıyken çalışmasının engelleneceği belirtiliyor. Yalnızca bu iddianın gerçeklik kazanması bile, Android cihazların yaşadığı anlık yavaşlamaların azalmasını sağlayacaktır.
technolabs
294351
Bu haberler ilginizi çekebilir