Android Düşüşe Geçti

Google'ın akıllı telefon pazarındaki hakimiyeti gerilemeye başlamış görünüyor. Ancak şirket Android işletim sistemi ile çalışan telefonlardaki kontrolünü ise artırıyor.
04 Kasım 2014 18:25
Android Düşüşe Geçti
Araştırma şirketi Strategy Analytics’e göre Android ile çalışan akıllı telefonların sevkiyatı üçüncü çeyrekte global çapta yüzde 84 oldu. İkinci çeyrekte bu oran yüzde 85 idi.
 
Strategy Analytics müdürü Neil Mawston açıklamasında, “Android’in global akıllı telefon pazarı yapabileceği zirveyi yaptı. Gelecekte rakibi Apple iPhone bir çöküş yaşamazsa Android global pazar payında yüzde 85’in üzerine hiçbir zaman çıkamayacak.” dedi.
 
Apple’ın işletim sisteminin üçüncü çeyrekte global pazar payı yüzde 12 iken Microsoft’un Windows Phone işletim sisteminin payı yüzde 3 ve BlackBerry'nin yüzde 1 seviyesinde idi.
 
Her ne kadar Android’in pazar payı artık yükselmiyor olsa da yine de Google için iyi haberler var.
 
Öncelikle genel pazar hala büyüyor. Strategy Analytics’in tahminleri 2015’te akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 12 artacağı yönünde.
 
Google ayrıca kendi uygulamaları ile gelmeyen ve bağımsız olarak geliştirilen diğer Android işletim sistemleri için de işleri yoluna koyuyor.
 
Android’in bu versiyonlarının sevkiyatlar içerisindeki payı üçüncü çeyrekte yüzde 37 oldu. İkinci çeyrekte bu oran yüzde 39 seviyesinde idi.
 
Google Android’in kendisinden para kazanmıyor. Bunun nedeni bu işletim sistemini cihaz üreticilerine ücretsiz dağıtması. Bunun yerine şirket işletim sistemine gömülü gelen Google Arama, Google Haritalar ve YouTube gibi uygulamalarda yayınlanan reklamlardan ve Google Uygulama Mağazası üzerinden satılan diğer uygulamaların, dosyaların, aboneliklerin satışlarından yaptığı kesintilerden para kazanıyor.
 
Bunlara ek olarak Google yeni hayata geçirdiği Android One programı ile işletim sistemi üzerindeki kontrolünü artırıyor. Bu program ile Hindistan gibi gelişen pazarlardaki tüketicilere uygun ve ucuz akıllı telefonlar satılması planlanıyor. Bu telefonlara Google’ın çeşitli hizmetleri yüklü geliyor.
 
Diğer yandan Samsung Electronics’in Android telefonlar üzerindeki hakimiyeti azalıyor. Bu da Güney Koreli telefon üreticisinin Google’dan daha fazla kontrolü eline geçireceği tehdidini azaltıyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefonların yüzde 25’ini Samsung telefonlar oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 35 seviyesinde idi.
 
Samsung telefonları çoğunlukla Android ile çalışıyor ve uzun zamandır bu telefonlar Android cihazlar içerisinde hakim konumda bulunuyordu. Bunun da başlıca nedeni Samsung’un başta gelişmekte olan pazarlarda akıllı telefon dağıtıcılarına ödediği büyük komisyonlar. Bu büyük komisyonlar dağıtıcıların Samsung telefonlara diğer telefonlardan daha fazla ağırlık vermesine neden oluyordu.
 
Yine de Samsung Çin’in Xiaomi telefonu gibi bazı telefonlara karşı yarışı kaybediyor. Bu telefonlar Güney Kore devine karşı fiyatları düşürerek başarılı şekilde rekabet ediyor.
 
Samsung telefonları üst seviye telefon olduğu gibi şirket bu telefonları satarken kendisine büyük kar marjı elde edecek şekilde satıyor. Diğer yandan Xiaomi gibi markalar ise üretim maliyetine yakın satış fiyatı sunuyor. Ancak bu şirketler de aksesuar ve yazılım satışlarından kar ediyor.
 
Geçen iki yıl içerisinde Samsung, Android cihazlarda kendine ait daha fazla hizmeti hayata geçirerek Google’dan daha fazla bağımsızlık kazandı. Bu da Google içerisinde kendi işletim sistemi üzerindeki kontrolünü kaybedebileceği yönünde korkuları artırdı.
 
Bu yılın başında Samsung ve Google patentler konusunda anlaşmaya vararak aralarındaki ilişkiyi yumuşattı.
 
Google’ın mobil hakimiyetine en büyük tehdit ise düzenleyici kurumlardan gelebilir. Google’ın haritalar hizmetini ön plana çıkararak diğer rakiplerini engellediği yönünde suçlamaların arttığı şu dönemde Avrupa Birliği yetkilileri şirkete karşı yasal bir soruşturma başlatma hazırlığında.
 
Konuyla ilgili Google sözcüsü açıklama yapmayı reddetti.
The Wall Street Journal
665285
Bu haberler ilginizi çekebilir