Android 5.0'ın Adı Artık Lollipop

Yazın düzenlenen Google etkinliğinde beta aşamasında duyurulan Android L'nin tam sürümü resmen çıktı. Android L diye anılan sürüm de Android 5.0 Lollipop oldu.
17 Ekim 2014 02:57
Android 5.0ın Adı Artık Lollipop
Google'ın ilk olarak Haziran ayında duyurusunu yaptığı ve hem görsel hem de işlev anlamında belki de en büyük güncellemelerin yapıldığı Android L sürümü Android 5.0 Lollipop olarak resmiyet kazandı.
 
Android 5.0 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden birisi Material Design adlı tasarım dili oluyor. Daha sade ve renkli bir çizgiye geçiş yapan Android 5.0 sonrasında çekirdek uygulamalar başta olmak üzere tüm ekosistem bu tasarıma uyum sağlayacak. Material Design görsellik haricinde sistemin daha akıcı ve daha hızlı tepki veren bir durumda olmasını da sağlıyor. 
 
Material Design ayrıca ekrana göre şekil alan bir yapıya bürünmüş. Örneğin bir tablet üzerinde daha çok ayrıntıya yer veren arayüz, akıllı telefonda ise detayları biraz kırpabiliyor. 
 
 
Dalvik sanal makinesi yerine ART sanal makinesine geçiş yapan Android 5.0 bu sayede performans olarak önemli artışlar yaşıyor ve sisteme binen yük de azalıyor. Böylece enerji tüketimi de azaltılıyor. 
 
 
Android 5.0 bunun yanında 64-bit desteğini de resmen hayata geçiriyor. Nexus 9, Desire 820, Desire 510 gibi 64-bitlik işlemci taşıyan bütün cihazlar bu destek sayesinde belirgin bir performans artışı yaşayacak. Tabi Nexus 9 haricindeki cihazların güncelleme alması gerekiyor. 
 
Android 5.0 ile gelen yeniliklerden birisi bildirim konusunda yaşanıyor. Kilit ekranında bildirimler artık interaktif hale gelirken, Heads Up ile ana ekranda da yüzen pencere biçiminde bildirimleri görebileceksiniz. 
 
 
Yeni sürümde arama özelliğinin daha da güçlendiğini görüyoruz. Arama özelliği kullanıcının daha önce diğer Google hizmetlerinde yaptığı aktiviteleri hatırlıyor ve arama esnasında bunları gözönünde bulundurarak daha verimli öneriler ve tahminler yapabiliyor
 
iOS 8'e benzer şekilde devamlılık özelliği bir cihazda başladığınız çalışmanızı diğer Lollipop cihazlarda da devam ettirmenizi sağlıyor. Buna Android Wear akıllı saatleri de dahil. 
 
 
Son kullanılan uygulamalar menüsü de önemli değişikliklere uğramış. Artık sadece uygulamalar değil son kullanılan Chrome sekmeleri de deste biçiminde sıralanıyor ve erişilebiliyor. Google bu tasarımı üçüncü taraf geliştiricilere de açacak. 
 
Batarya konusunda ise Project Volta adında yeni bir konsept karşımıza çıkıyor. Yeni bir optimizasyonla bazı arka plan uygulamaları kapatılarak Android işletim sistemi 90-120 dakika daha idare edecek enerji tasarrufu yapabiliyor.
 
Android 5.0 ile gelen diğer bir yenilik Bluetooth 4.1 desteği oldu. Bluetooth 4.0 üzerine performans ve enerji verimliliği artışı getiren Bluetooth 4.1 ile artık sadece ana bir cihaz tarafından yönetilebilen akıllı saat gibi istemci cihazlar birbiri arasında bağlantı kurabiliyor ve birbirini yönetebiliyor. Galaxy Note 4 gibi modeller Bluetooth 4.1 desteğini aktif olarak kullanabilecek. 
 
Güvenlik konusunda da bazı iyileştirmeler mevcut. Artık Bluetooth bağlantılı onaylanmış akıllı saatiniz ile kilit ekranını şifre veya desen çizme olmaksızın açabiliyorsunuz. Eğer bir çevrebirimi algılanmazsa yine şifre veya desen kilidi devreye giriyor. Ayrıca misafir kullanıcı modu akıllı telefonlara da geliyor.  
 
Android 5.0 kurumsal pazara da önemli bir hamle yapıyor. Bu alanda standart olarak bilinen kişisel ana ekran ve kurumsal ana ekranların güvenli bir şekilde birbirinden ayrı bir şekilde aynı cihazda yerleşik olarak desteklenmesi Android 5.0 ile mümkün hale geliyor. Google bu konuda Samsung Knox ile işbirliği yapmış.
 
Android 5.0 işletim sistemi Nexus 6 ve Nexus 9 modelleri üzerinde önyüklü olarak gelecek. Nexus 4, 5, 7, 10, Google Play Edition cihazları, Moto X ve Moto G versiyonları ile Moto E modelleri önümüzdeki aylarda Android 5.0 güncellemesine kavuşacak.  
tabletpc.com.tr
164315
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama