Andorid Telefonları Hızlandırmak Mümkün mü?

Kullandığınız bir çok program telefonunuzu mu yavaşlatıyor? Peki onu hızlandırmak mümkün mü?
26 Aralık 2016 13:57
Andorid Telefonları Hızlandırmak Mümkün mü?
İster üç sene önce satın aldığınız Android'li telefonunuz olsun, ister yeni bir Galaxy S7'niz, herhalde birçoğumuz, telefonunun biraz daha hızlı olmasını isterdi. Telefonunuzu hızlandıracağı söylenen birçok numarayı duymuş olabilirsiniz pek ama bu yöntemlerin hangisi daha etkili? Android'li cihazınızı kısa yoldan nasıl hızlandırabilirsiniz? 
 
İşte pratik bir kaç çözüm...
 
 
Giriş ekranınızı temizleyin
 
Canlı duvar kağıtları ve widget'lar, RAM miktarı az veya işlemcisi yeterli olmayan telefonlarda yavaşlığa neden olabilir. Özellikle Chrome gibi RAM'i yoğun olarak kullanan uygulamalardan giriş ekranına döndüğünüzde, önce boş bir giriş ekranıyla karşılaşabilirsiniz ve simgelerin, widget'ların geri yüklenmesi birkaç saniye alabilir. Buna engel olmak için giriş ekranınızı temiz tutmanızda fayda var.
 
Farklı bir launcher yükleyin
 
Telefonunuzla birlikte gelen varsayılan launcher, cihazınızın özelliklerini öne çıkarmaya yöneliktir ve en hızlısı olmayabilir. Play Store'da hız için optimize edilmiş birçok launcher bulabilirsiniz. Nova Launcher iyi bir seçenek ancak size uygun olanı bulmak için birkaç launcher denemeniz gerekebilir.
 
Web tarayıcınızı değiştirin
 
Android'in varsayılan web tarayıcısı olan Chrome, kaynakları yoğun olarak kullanan bir uygulama. Bu durumun üstesinden gelmek için farklı bir web tarayıcısına geçmek isteyebilirsiniz. Hızlı ve hafif web tarayıcıları arasında size önereceklerimiz, Puffin ve Opera. Google Play Store'da farklı yeteneklere sahip başka birçok web tarayıcısı bulmanız mümkün.
 
Kötü uygulamaları silin
 
Optimize edilmemiş uygulamalar, telefonunuzu yavaşlatabilir. Üstelik bu uygulamalar bazen en büyük firmalardan gelebiliyor. Snapchat'in Android'de takıldığı biliniyor. Facebook uygulamasını kaldırdığınızda ise yüzde 15'e kadar hız kazanabiliyorsunuz. Facebook'un resmi uygulaması yerine üçüncü parti bir Facebook uygulaması kullanabilirsiniz. Snapchat'te ise resmi uygulamadan başka bir seçeneğiniz bulunmuyor.
 
Antivirüsü kaldırın
 
Antivirüs uygulamaları içinizin rahat olmasını sağlıyor ancak aynı zamanda Android'inizi yavaşlatabiliyor. Sadece Google Play Store, Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız, zararlıya rastlama ihtimaliniz düşük olduğundan, antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.
 
Otomatik eşitlemeyi kapatın
 
Sosyal uygulamalar, haberler, hava durumu ve diğer uygulamalar, uzak sunucularla otomatik olarak eşitlenecek biçimde ayarlanmıştır. Bu tür uygulamaların sayısının artması, telefonunuzun yük altında ezilmesiyle sonuçlanabilir.
 
Uygulamalarınızın eşitleme ayarlarını kontrol edin ve eşitleme sıklığını azaltın. Sıklığı birkaç saatte bir veya her gün olacak biçimde değiştirebilir veya tamamen kapatıp, eşitlemeleri kendiniz yapabilirsiniz.
 
Yeniden başlatın
 
Son olarak telefonunuzu yeniden başlatarak hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her gün yapmanıza gerek yok, ancak özellikle telefonunuz yavaşladığında yeniden başlatmak işe yarayabiliyor.
 
Bu ipuçlarının hiçbiri işinize yaramadıysa, Android'li telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın zamanı gelmiş olabilir. Tabi, bunu yapmadan önce cihazınızı yedeklemeyi unutmayın.
 
hürriyet
373941
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Yeni 3310 Dayanıklılık Testinde Göründü!

  Yeni 3310 Dayanıklılık Testinde Göründü!

  Nokai'nın yeniden tasarlayarak büyük umutlarla piyasaya çıkardığı 3310 da dayanıklık testine giren telefonlar kervanına katıldı. Peki, geçer not alabildi mi?
 • OnePlus 5, Galaxy S8i Solladı!

  OnePlus 5, Galaxy S8'i Solladı!

  OnePlus'ın merakla beklenen amiral gemisi katili lakaplı telefonu OnePlus 5 resmi tanıtımın ardın yeniden ortaya çıktı. OnePlus 5, hızlı şarj olma özelliği ile Galaxy S8'i solladı.
 • Spotify İle Facebook İş Birliği!

  Spotify İle Facebook İş Birliği!

  Spotify ile Facebook anlaştı. Artık Spotify, Facebook Messenger üzerinden kullanılabilecek! İşte haberin ayrıntıları...
 • Yeni Bir iPhone 8 Konsepti Yayınlandı!

  Yeni Bir iPhone 8 Konsepti Yayınlandı!

  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında yeni bir konsept videosu yayınlandı. Belkide bugüne kadar ki gerçeğe en yakın iPhone 8 videosu.
 • Galaxy Note 8 Çalışır Halde!

  Galaxy Note 8 Çalışır Halde!

  Galaxy Note 8'in prototipi sızdırıldı! Yeni ortaya çıkan görüntüye göre Galaxy Note 8 hakkında iddia edilen bazı özellikler doğrulanıyor!
 • Galaxy S8 Active Tamamen Onaylandı Mı?

  Galaxy S8 Active Tamamen Onaylandı Mı?

  Samsung'un ultra sağlam telefonu Galaxy S8 Active ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre Galaxy S8 Active tamamen onaylandı. İşte ayrıntılar...
 • Google, Android Marketi Kapatıyor!

  Google, Android Market'i Kapatıyor!

  Google, Android Marketi kapatacağını resmen açıkladı. Android Markette yolun sonuna gelindiğini söyleyen Google, kapanış tarihini de belitti.
 • Snapdragon 450 Ortaya Çıktı!

  Snapdragon 450 Ortaya Çıktı!

  Snapdragon 450 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre Snapdragon 625'e benzerlik gösteriyor. İşte Snapdragon 450 ile ilgili ilk resmi bilgiler...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama