Altyazı.org Faaliyetlerini Durdurdu!

Altyazı.org kapandı! Divxplanet adıyla tanınan daha sonra faaliyetlerini altyazı.org adıyla devam ettiren, altyazı paylaşım sitesi bir anda kapandı! Peki ama neden?
07 Şubat 2017 15:57
Altyazı.org Faaliyetlerini Durdurdu!
Altyazı.org kapandı cümlesi film izleyene ve altyazı arayan herkeste şok etkisi yaratan bir haber oldu. Yıllarca divxplanet adı altında faaliyetlerini sürdüren ve sonrasında altyazı.org olarak adını değiştiren site, aktif olduğu günden bu yana ücretsiz altyazı paylaşımı ile büyük bir kitlenin sahibi olmuştu.
 
Altyazı.org neden kapandı?
 
Altyazı.org, diğer adıyla divxplanet sitesi bir anda tam anlamıyla ortadan kayboldu. Sitenin resmi Twitter hesabından ise ilginç ve en ufak açıklama yapılmayan bir paylaşım yapıldı.
 
 
Altyazı.org resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda sitenin faaliyetlerini durdurduğu bilgisi verildi ancak sonrasında sebepleri hakkında açıklama yapılmaması ise ilginç bir durum. Özellikle download ve film, dizi arşivciliğinin tavan yaptığı dönemlerde, ücretsiz altyazı sunması ile çok ciddi bir kitleye sahip olan divxplanet sitesinin, video on demand (VOD) sisteminin yaygınlaşması ile eski popülerliği kalmamıştı ancak yine de çevrimdışı film ve dizi izleyenlerin 1 numaralı durağı bu siteydi. Sitenin aniden kapanmasının ardında ise çok ilginç bir spekülasyon var. 
 
Ortaya çıkan iddialara göre ki eğer doğruysa bu ciddi anlamda şok edici bir durum olacak. İnternet ortamında yayılan dedikodulara göre site, veritabanına ait bir yedeklemenin olmadığı ve sitenin çöktükten sonra geri yükleme yapılamaması nedeniyle kapatılmış. Bu kadar eski bir sitenin veritabanı yedeğinin olmama ihtimali düşük ancak doğruluğu kanıtlanırsa çok üzücü bir durum ve bir o kadar da büyük bir ihmal söz konusu.
 
İnternet ortamında dillenen diğer iddialar ise VOD (video on demand) servislerinin altyazı.org yöneticilerine ciddi bir baskı kurduğu ve bu yüzden de karşılıklı anlaşma ortamında kapatıldığı yönünde. Bu noktada ise illegal film ve dizi arşivciliğinin önüne geçilmesi hedeflenmiş olabilir.
 
Sebepleri ne olursa olsun, en ufak bir açıklama yapılmadan bu sitenin kapatılması ciddi anlamda şaşırtıcı bir durum.
 
shiftdelete
932821
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, yenilik yapmaya durmadan devam ediyor. Instagram, Direct özelliğini yeniledi. İşte ayrıntıları...
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama