Altyazı.org Faaliyetlerini Durdurdu!

Altyazı.org kapandı! Divxplanet adıyla tanınan daha sonra faaliyetlerini altyazı.org adıyla devam ettiren, altyazı paylaşım sitesi bir anda kapandı! Peki ama neden?
07 Şubat 2017 15:57
Altyazı.org Faaliyetlerini Durdurdu!
Altyazı.org kapandı cümlesi film izleyene ve altyazı arayan herkeste şok etkisi yaratan bir haber oldu. Yıllarca divxplanet adı altında faaliyetlerini sürdüren ve sonrasında altyazı.org olarak adını değiştiren site, aktif olduğu günden bu yana ücretsiz altyazı paylaşımı ile büyük bir kitlenin sahibi olmuştu.
 
Altyazı.org neden kapandı?
 
Altyazı.org, diğer adıyla divxplanet sitesi bir anda tam anlamıyla ortadan kayboldu. Sitenin resmi Twitter hesabından ise ilginç ve en ufak açıklama yapılmayan bir paylaşım yapıldı.
 
 
Altyazı.org resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda sitenin faaliyetlerini durdurduğu bilgisi verildi ancak sonrasında sebepleri hakkında açıklama yapılmaması ise ilginç bir durum. Özellikle download ve film, dizi arşivciliğinin tavan yaptığı dönemlerde, ücretsiz altyazı sunması ile çok ciddi bir kitleye sahip olan divxplanet sitesinin, video on demand (VOD) sisteminin yaygınlaşması ile eski popülerliği kalmamıştı ancak yine de çevrimdışı film ve dizi izleyenlerin 1 numaralı durağı bu siteydi. Sitenin aniden kapanmasının ardında ise çok ilginç bir spekülasyon var. 
 
Ortaya çıkan iddialara göre ki eğer doğruysa bu ciddi anlamda şok edici bir durum olacak. İnternet ortamında yayılan dedikodulara göre site, veritabanına ait bir yedeklemenin olmadığı ve sitenin çöktükten sonra geri yükleme yapılamaması nedeniyle kapatılmış. Bu kadar eski bir sitenin veritabanı yedeğinin olmama ihtimali düşük ancak doğruluğu kanıtlanırsa çok üzücü bir durum ve bir o kadar da büyük bir ihmal söz konusu.
 
İnternet ortamında dillenen diğer iddialar ise VOD (video on demand) servislerinin altyazı.org yöneticilerine ciddi bir baskı kurduğu ve bu yüzden de karşılıklı anlaşma ortamında kapatıldığı yönünde. Bu noktada ise illegal film ve dizi arşivciliğinin önüne geçilmesi hedeflenmiş olabilir.
 
Sebepleri ne olursa olsun, en ufak bir açıklama yapılmadan bu sitenin kapatılması ciddi anlamda şaşırtıcı bir durum.
 
shiftdelete
939693
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktaki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki Hikayeler Özelliğine Yeni Özellikler!

  Facebook'taki hikayeler özelliği yeni özelliklerine kavuştu. Facebook'un Snapchat'e karşı yaptığı bu hamle bakalım beğenilecek mi?
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
En Çok Okunan Haberler
 • İşte Samsung Galaxy S8!İşte Samsung Galaxy S8!
  Samsung’un merakla beklenen telefonları Galaxy S8 ve S8 Plus nihayet resmi olarak tanıtıldı. İşte Galaxy S8 ve S8 Plus'ın özellikleri...
 • iOS 10.3ün Bilinmeyen Bir Özelliği!iOS 10.3'ün Bilinmeyen Bir Özelliği!
  Apple, geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 10.3 güncellemesi ile App Store'a bir özellik ekledi. Peki güncelleme içeriğinde yer almayan bu özellik…
 • İşte Galaxy S8 ve S8 Plusın Türkiye Fiyatı!İşte Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Türkiye Fiyatı!
  Samsung'un bugün eş zamanlı olarak İstanbul'da gerçekleştirdiği resmi tanıtımda Galaxy S8 ve S8 Plus'ın fiyatları ve piyasaya çıkış tarihi açıklandı!…
 • Dünyanın En Hafif Dizüstü Bilgisayarı!Dünyanın En Hafif Dizüstü Bilgisayarı!
  Asus'un CES 2017 etkiliğinde tanıttığı AsusPro B9440 dizüstü bilgisayarı, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olarak tanınıyor. Mayıs ayında piyasa…
 • Galaxy S8 Tanıtımını İzle!Galaxy S8 Tanıtımını İzle!
  Samsung'un amiral gemisi Galaxy S8'i tanıtmasına artık sadece 1 saat kaldı. Türkiye saati ile 18.00 da başlayacak olan olan tanıtım Samsung'un resmi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama