Alibaba Drone Kargoculuğunda Rekabeti Artırdı!

Alışveriş sektörünün devleri arasındaki drone ile kargo taşıma rekabeti, Alibaba sayesinde zirveye taşınıyor! Detaylar haberimizde...
05 Şubat 2015 13:05
Alibaba Drone Kargoculuğunda Rekabeti Artırdı!
İnternet alışverişlerinin en cazip yönü, siparişlerinizin ayağınıza kadar ulaşmasıdır. Kargo sistemleri, bir online hizmetin en yüksek maliyetleri arasındadır aynı zamanda. Günümüzde, internet üzerinden sipariş alan bütün şirketler, kargo maliyetlerini düşürmek adına çeşitli anlaşmalar ve projeler peşinde. Son yılların en uçuk kargoculuk fikirlerinden biri de drone otomasyonu.
 
Siparişlerle yüklü drone’ların, bilgisayarlar ile belirlenen rotaları takip ederek kullanıcının belirlediği koordinatlara eriştirmesi fikri, birçok tüketiciye saçma gelebilir. Fakat Amazon, Google, DHL ve UPS gibi kargo teknolojilerine önem veren şirketler, bu konsepti aşırı derecede ciddiye alıyor. Yakın gelecekte alışveriş sektörünün liderliğine oynamak isteyen markaların, bu sisteme yatırım yapmalarının şart olacağını söylersek çok da yanılmış sayılmayız.
 
 
Yakın geçmişte faaliyete geçen ve kısa sürede Amazon ile kapışacak kadar güçlenen Alibaba, drone kargoculuğunu son derece ciddiye alıyor. 2025 senesine kadar 2 milyar kullanıcıya erişmeyi hedefleyen Alibaba’nın otomatik kargo hizmeti, siparişten itibaren 3 günde drone ile teslimat yapma hedefiyle testlere başladı.
 
Şimdilik yalnızca Pekin, Şangay ve Guangzhou kentlerine yakın bulunan kullanıcılara sunulan bu hizmetin, önümüzdeki onyıllarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.
technolabs
440107
Bu haberler ilginizi çekebilir