Akıllı Yollar Geliyor!

Teknoloji hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Teknoloji, şimdi ise bize akıllı yolları sunmaya hazırlanıyor. İşte İngiltere'de test aşamasında olan akıllı yol teknolojisi...
15 Ekim 2017 12:24
Akıllı Yollar Geliyor!
Trafik kazaları sonucunda her yıl milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Kazaları önlemek için yüzlerce farklı çalışma yapılırken, İngiltere’de hazırlanan ve denenmeye başlanan bir prototip yol ise geleceği bugüne taşıyor.
 
 
Trafikte görmek ve görülmek en önemli unsur olarak nitelendirilir. Bunu gelişmiş kameralar, özel algoritmalar, gelişmiş görüntü analiz altyapısı ve tabana yerleştirilen büyük LED aydınlatma sistemiyle olabilecek en güvenli ve dikkat çekici hale getiren yol, bu teknolojik altyapı sayesinde çevresinde olup biten her şeyi takip edebiliyor.
 
 
Yolda geçen araçları, motorluları ve bisikletleri algılayarak hem diğer sürücülere hem de yayalara bildirebilen yol, aynı zamanda trafik ışıklarına ya da sürekli yaya geçitlerine olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor.
 
 
Yol kenarında karşıya geçmek için bekleyen yayalara yolu kontrol ederek yeşil ışık yakan ancak bunu direkt olarak yolun içerisinde yapan “akıllı yol“, dijital yaya geçidini bekleyen kişi sayısına göre büyütüp küçültebiliyor.
 
 
Yola bir çocuğun atlaması durumunda gelen sürücülere kırmızı renkte uyarı veren güvenli yol, plastik yüzeyi altında tam 660 adet LED barındırıyor ve böylece her bölgesini adaptif olarak değiştirebiliyor.
 
 
Su geçirmediği için kışın da kullanılabileceği belirtilen geleceğin yolu, şu an İngiltere Mitcham‘da ufak bir alanda deneniyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz yol, umuyoruz çok geçmeden gerçek hayata da entegre edilebilir.
 

 
log
Etiketler : Akıllı Yol , teknoloji
163105
Bu haberler ilginizi çekebilir