Akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden

Ofiste telefon görüşmeleri, bitmek bilmeyen bildirimler ve oyunlarla artık telefonsuz bir anımız bile geçmez oldu. Sosyal medyada geçirilen zamanlar da ekürisi. Peki telefonumuzdan bir süreliğine uzak kalmamız bize ne gibi yararlar sağlar? İşte size telefonunuzu kapatmak için 7 neden sunuyoruz…
20 Ağustos 2014 18:32
Akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden

Dünyada yeni ortaya çıkan telefon bağımlılığı üzerine bir çok araştırma yapılmakta ve sizler için 7 neden sıraladık. İşte akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden;

 

Uyku Gelişimi

Yatağa girmeden önce telefoni yatakta uyumadan önce telefon, gece boyu hemen yanıbaşımızda telefon, sabah kalktığımızda ilk elimize aldığımı yine telefon! Ne yapıyoruz yahu? Bari yatarken yanımıza almayalım. Bırakın beyniniz dinlensin. Uyku en önemli ihtiyaçlardan biri ve o sırada bile yanımızda telefon bulunuyor. En son yapılan araştırmalara göre uyumadan bir buçuk saat öncesinden telefonu kendimizden uzaklatırmalıyız. Deneyin, yapabilirsiniz!

 

 

Hafıza Gelişimi

Birçok kişi akıllı telefonunu ikinci bir beyin olarak kabul ediyor. Toplantı ve aktivite saatlerinin hatırlatılması bunlara en güzel örnekler arasında. Kaıt parçalarına not almak bile artık yok olmak üzere. Bu düzen içerisinde akıllı telefonu bırakıp tüm hatırlatmaları kendi başınıza hatırlamayı düşündünüz mü? Kısa vadede pek verimli olmasa da araştırmalar sonucu uzun vadede beynimizin hatırlama bölümünde gelişmeler yaşandığı tespit edildi.

 

 

Daha Sağlam Sosyal Etkileşimler

Yeni Facebook dünyasında arkadaşlıklar başka bir tanım içerisinde artık. En az bir veya iki kez görüşmüş biri bile artık arkadaş sınıfına girebiliyor. Bu denklemde akıllı telefonunuzu bırakıp sosyal medya sitelerine katılımınızı azaltmanız sizin en yakınlarınızla daha sıkı bir bağ oluşturmanıza yol açacaktır. Belki direk iletişime geçemeyeceksiniz eskisi gibi anca gerçek hayatınızda daha anlamlı arkadaşlık kavramları ortaya çıkacaktır.

 

 

Artan Verim

Daha çok verimlilik konusunda mücadele edip duruyoruz. Uygulamaların çökmesi, depolama işlemleri ve en önemlisi de şarj sorunu. Şarj sorununun olmadığını ve depolama gibi işlemleri de bilgisayarlar üzerinden daha kolay ve hızlı şekilde yapabildiğinizi düşünmüşsünüzdür mutlaka. Birinden cevap beklemek yerine yüzyüze konuşma ile daha çabuk sonuçlara ulaşılacağı ve acil durumlarda şarj gibi sorunların olmadığı herkes tarafından kabul edilebilir bir gerçek.

 

 

Daha Becerekli Ol           

“Akıllı telefonlar çıkmadan önce ne yapıyorduk biz yaa?” diyenlerden olmayın. Günümüzde artık en ufak bir sorunla karşılaştığımızda dahi elimiz telefona gidiyor. Bunun yerine kitap ya da diğer kaynaklara başvursak? Bunların dışında kendi eğlence dünyamıza yönelip kıvılcımı yakmak devamını kendiliğinden getirecektir.

 

 

Daha Az Stres!

Bir bırakın köşeye telefonu. Cihazınıza gelen gerekli gereksiz bilgilerden bir süreliğine uzaklaşın, dinlenin. Kendinize daha çok vakit ayırın. Telefon ekranına bakıp parmağınızla uygulamadan uygulamaya geçip ekranı aşağılarak kaydırmayı bırakın ve kendinizle ilgilenin. Stresi azaltın. Çünkü ne kadar çok telefon bağımlılığınız varsa o kadar çok strese yol açıyorsunuz. Bu da bir araştırma sonucu ortaya çıkan önemli bir unsur.

 

 

Gerekli Ayarlamalar Yapmak Mümkün

Bir kere telefonunuzu yanınızdan ayırıp neler yapabilirsiniz diye bir düşünün. Birçok etkinliği yapabilirsiniz ve yanınızda telefonunuz olmasına gerek kalmadan!

 

 

Dünyada yeni ortaya çıkan telefon bağımlılığı üzerine bir çok araştırma yapılmakta ve sizler için birkaç madde sıraladık. Siz de bize yorum bölümünde aklınıza gelenleri sıralayın, cevaplarınızı bekliyoruz!

 

Çeviri: incehesap

854664
Bu haberler ilginizi çekebilir