Akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden

Ofiste telefon görüşmeleri, bitmek bilmeyen bildirimler ve oyunlarla artık telefonsuz bir anımız bile geçmez oldu. Sosyal medyada geçirilen zamanlar da ekürisi. Peki telefonumuzdan bir süreliğine uzak kalmamız bize ne gibi yararlar sağlar? İşte size telefonunuzu kapatmak için 7 neden sunuyoruz…
20 Ağustos 2014 18:32
Akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden

Dünyada yeni ortaya çıkan telefon bağımlılığı üzerine bir çok araştırma yapılmakta ve sizler için 7 neden sıraladık. İşte akıllı telefonunuzu kapatmak için 7 neden;

 

Uyku Gelişimi

Yatağa girmeden önce telefoni yatakta uyumadan önce telefon, gece boyu hemen yanıbaşımızda telefon, sabah kalktığımızda ilk elimize aldığımı yine telefon! Ne yapıyoruz yahu? Bari yatarken yanımıza almayalım. Bırakın beyniniz dinlensin. Uyku en önemli ihtiyaçlardan biri ve o sırada bile yanımızda telefon bulunuyor. En son yapılan araştırmalara göre uyumadan bir buçuk saat öncesinden telefonu kendimizden uzaklatırmalıyız. Deneyin, yapabilirsiniz!

 

 

Hafıza Gelişimi

Birçok kişi akıllı telefonunu ikinci bir beyin olarak kabul ediyor. Toplantı ve aktivite saatlerinin hatırlatılması bunlara en güzel örnekler arasında. Kaıt parçalarına not almak bile artık yok olmak üzere. Bu düzen içerisinde akıllı telefonu bırakıp tüm hatırlatmaları kendi başınıza hatırlamayı düşündünüz mü? Kısa vadede pek verimli olmasa da araştırmalar sonucu uzun vadede beynimizin hatırlama bölümünde gelişmeler yaşandığı tespit edildi.

 

 

Daha Sağlam Sosyal Etkileşimler

Yeni Facebook dünyasında arkadaşlıklar başka bir tanım içerisinde artık. En az bir veya iki kez görüşmüş biri bile artık arkadaş sınıfına girebiliyor. Bu denklemde akıllı telefonunuzu bırakıp sosyal medya sitelerine katılımınızı azaltmanız sizin en yakınlarınızla daha sıkı bir bağ oluşturmanıza yol açacaktır. Belki direk iletişime geçemeyeceksiniz eskisi gibi anca gerçek hayatınızda daha anlamlı arkadaşlık kavramları ortaya çıkacaktır.

 

 

Artan Verim

Daha çok verimlilik konusunda mücadele edip duruyoruz. Uygulamaların çökmesi, depolama işlemleri ve en önemlisi de şarj sorunu. Şarj sorununun olmadığını ve depolama gibi işlemleri de bilgisayarlar üzerinden daha kolay ve hızlı şekilde yapabildiğinizi düşünmüşsünüzdür mutlaka. Birinden cevap beklemek yerine yüzyüze konuşma ile daha çabuk sonuçlara ulaşılacağı ve acil durumlarda şarj gibi sorunların olmadığı herkes tarafından kabul edilebilir bir gerçek.

 

 

Daha Becerekli Ol           

“Akıllı telefonlar çıkmadan önce ne yapıyorduk biz yaa?” diyenlerden olmayın. Günümüzde artık en ufak bir sorunla karşılaştığımızda dahi elimiz telefona gidiyor. Bunun yerine kitap ya da diğer kaynaklara başvursak? Bunların dışında kendi eğlence dünyamıza yönelip kıvılcımı yakmak devamını kendiliğinden getirecektir.

 

 

Daha Az Stres!

Bir bırakın köşeye telefonu. Cihazınıza gelen gerekli gereksiz bilgilerden bir süreliğine uzaklaşın, dinlenin. Kendinize daha çok vakit ayırın. Telefon ekranına bakıp parmağınızla uygulamadan uygulamaya geçip ekranı aşağılarak kaydırmayı bırakın ve kendinizle ilgilenin. Stresi azaltın. Çünkü ne kadar çok telefon bağımlılığınız varsa o kadar çok strese yol açıyorsunuz. Bu da bir araştırma sonucu ortaya çıkan önemli bir unsur.

 

 

Gerekli Ayarlamalar Yapmak Mümkün

Bir kere telefonunuzu yanınızdan ayırıp neler yapabilirsiniz diye bir düşünün. Birçok etkinliği yapabilirsiniz ve yanınızda telefonunuz olmasına gerek kalmadan!

 

 

Dünyada yeni ortaya çıkan telefon bağımlılığı üzerine bir çok araştırma yapılmakta ve sizler için birkaç madde sıraladık. Siz de bize yorum bölümünde aklınıza gelenleri sıralayın, cevaplarınızı bekliyoruz!

 

Çeviri: incehesap

743670
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!
  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl…
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!
  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre…
 • LG G6dan Üç Farklı Renk ÇeneğiLG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği
  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama