Akıllı Telefonlar Artık Işıkla Şarj Olacak!

Microsoft araştırmacıları, akıllı telefonları kablosuz şarj eden yeni bir teknoloji geliştirdiler. Işık tabancası AutoCharge, hayatımızı değiştirecek.
20 Ocak 2015 16:23
Akıllı Telefonlar Artık Işıkla Şarj Olacak!
Microsoft Research’ün Çin’de faaliyet gösteren bir ayağı, akıllı telefon kullanım alışkanlıklarımızı tümüyle değiştirebilecek bir teknoloji geliştirdiler. Çinli ekibin araştırması sonrasında ortaya çıkan AutoCharge adlı aygıt yaygın hale gelirse, önümüzdeki yıllarda üretilen akıllı telefonları güneş panelleriyle kaplı halde göreceğiz.
 
Halihazırda yalnızca Vertu‘nun akıllı telefonlarında kullanılan fotovoltaik ekran filtreleri, ortam ışığı sayesinde bataryanın doldurmasını sağlıyor. Mekan içi aydınlık şiddetlerinin yüksek olduğu otel lobilerinde bile çok yavaş enerji sağlayan mobil güneş panelleri, AutoCharge sayesinde gerçek potansiyellerine erişecekler.
 
AutoCharge, Microsoft Kinect teknolojisine benzer bir algılayıcı ile etrafı tarayarak akıllı telefonları tespit ediyor ve bu cihazları ışık banyosuna maruz bırakıyor. Ortam ışığından onlarca kat daha güçlü şekilde aydınlatılan fotovoltaik ekran kaplamalı telefonların, Qi şarj protokolüne sahip akranları kadar hızlı şarj oldukları söyleniyor.
 
Microsoft’un yeni şarj teknolojisi yakın gelecekte bizleri kablo derdinden kurtarabilir ancak, icadın pratik hale getirilmesi için önünde hala yıllar olduğunu unutmamak gerekli.
technolabs
128558
Bu haberler ilginizi çekebilir