Akıllı Telefon Üreticileri Apple'ı Takip Ediyor!

Apple, iPhone X ile birlikte Touch ID teknolojisinden vazgeçerek Face ID teknolojini hayata geçirdi. Diğer Akıllı telefon üreticileri de bu noktada harekete geçti.
08 Ekim 2017 21:13
Akıllı Telefon Üreticileri Appleı Takip Ediyor!
iPhone X ile birlikte tanıtılan Face ID, akıllı telefon üreticilerini parmak izi okuyucu yerine 3D algılama teknolojisine yöneltti.
 
 
Apple, Face ID ile teknoloji dünyasına yön veriyor!
 
Apple’ın iPhone ilk olarak 5s’te kullandığı parmak izi okuyucu şu anda nerdeyse bütün akıllı telefonların temel güvenlik sistemi. Şirket şimdi de Face ID ile mobil güvenlik konusunda öncü olacak.
 
 
 
 
Doğru tahminleri ile bilinen KGI Securites analisti Ming-Chi Kuo’nun son araştırma raporuna göre Android dünyası parmak izi okuyucudan vazgeçiyor. Onun yerine ideal kimlik doğrulama çözümü olarak kamera tabanlı 3D algılama teknolojisine yöneldiler.
 
Apple’ın TrueDepth kamerayı ve iPhone X’deki geleneksel parmak izi tanımanın yerini alan Face ID teknolojisini açıkladıktan sonra şirketlerin bu konudaki araştırmaları üç kat arttı.
 
 
Ekran altı optik parmak izi tanıma kapasitif çözümlerden yalnızca bir yenilenme özelliğine sahipken, 3D algılama devrim niteliğinde bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 3D algılama sadece güvenlik uygulamalarında yüz tanımayı mümkün kılmakla kalmıyor. Aynı zamanda kullanıcıların Apple’ın Animoji gibi eğlenceli ifadeler üretmesine olanak tanıyor.
 
 
Ayrıca 3D algılama teknolojisi AR’in gelişiminde anahtar bir rol oynayacak. Bu nedenle şirketler biraz maliyetli olsa da bu teknolojinin bileşenleri için para harcamaya hazırlar. Şu anda Android telefon üreticileri 3D yüz tanıma sistemine geçmek için Qualcomm ve Himax’ı bekliyorlar.
 
Kuo, önümüzdeki iki ila üç yılda 3D algılayıcı donanımlı Android cihazların sevkıyatlarının parmak izi tanıma sistemli cihazlara göre üç kat artacağını söylüyor. Bu da yüz tanıma sisteminin akıllı telefonların temel güvenlik sistemi olacağını gösteriyor.
shiftdelete
589656
Bu haberler ilginizi çekebilir