Akıllı cep telefonları nasıl üretiliyor?

Elimizden düşüremediğimiz telefonlar nasıl üretiliyor; hiç merak ettiniz mi? İşte cep telefonlarının üretim aşaması...
30 Haziran 2014 11:33
Akıllı cep telefonları nasıl üretiliyor?

Yeni bir ceple karşılaştığımızda eleştirmekte hiç gecikmeyiz. Çok büyük, fazla plastik, Apple taklidi... Çoğumuz, bu cihazların aylar ve hatta yıllar alabilen zorlu araştırma ve geliştirme süreçlerini görmezden geliyoruz.

 

Akıllı ceplerin nasıl üretildiğini daha iyi anlayabilmek için, Lenovo'nun Çin'in Vuhan kentindeki ana fabrikasında nasıl süreçlerin işlediğini görmekte fayda var. Lenovo'nun Vuhan kentindeki bu fabrikası yeni açıldı ve komşusu da Apple ürünlerinin üreticisi olan Foxconn.

 

Firma, şu an yılda 20 milyon mobil cihaz üretiyor, bu da ayda 1.7 milyona denk geliyor. Şu an için fabrikada çalışan sayısı 3000. Toplam kapasite ise 8000'e yakın. Çalışanların görevi ise, anakart ve plastik üretmekten ziyade, parçaları birleştirmek. Bunun sebebi Lenovo'nun 10 sene öncesinden beri parça üretimini dış kaynaklardan sağlaması.

 

Yüzey montaj

 

 

Cep telefonları, paketlenip dünyaya satışa sunulmadan önce birçok farklı aşamadan geçiyor. Fabrikadaki üretim iki kata ayrılmış. Üst katta SMT (surface mount technology) (yüzey montaj teknolojisi) kullanılıyor ve burada cep telefonları birçok teste de tabi tutuluyor. Zemin kat ise, çoğu işin elle yapıldığı parça birleştirilen yer.

 

Ayrıca bu fabrika, robotların insanların işçi gücünün yerine henüz geçemeyeceğinin kanıtı. Fabrika şefinin söylediğine göre, tüm çalışanlarının yerine robotlar yerleştirmek çok ama çok pahalı bir yatırım. Yine de fabrikada bir tane robot var. Onun görevi, belirli bir yol üzerinde anakartları götürüp getirmek.

 


Bu robot da diğer çalışanlar kadar azimli

 

Robot, cep telefonunun kalbini oluşturan anakartları getirdiğinde, dörder dörder barkod taramasından geçiyorlar. Sonra da anakartın üzerine ufak devre ve parçaları ekleyen bir çalışanın önüne geliyorlar.

 

Bu sürecin sorunsuz işlemesi için, çip stoğunu kontrol eden ve gerekli parçaların yeteri miktarda bulunmasını sağlayan bir işçi daha var. Tüm parçalar yerine yerleştirildiğinde, sıra anakartı "pişirmeye" geliyor.

 

Buraya kadarki süreç üst katta gerçekleştikten sonra, cep telefonunun gerçek şeklini alması aşağı katta oluyor. Şimdi oraya gidiyoruz...
 

Cihazın tamamlanması ve testler

 

 

Cihazın tamamlanması alt katta gerçekleşiyor. Yeni birleştirilmiş anakart, plastik kasasına yerleştiriliyor ve cihazın elektronik kısımlarının çalışıp çalışmadığı test ediliyor. Tüm telefonlar, çoklu-fonksiyon testi denen bir süreçten geçiriliyorlar.

 

Bu testte dokunmatik ekran, GPS ve ses kalitesi test ediliyor. Sonra cep telefonun kasası kapatılıp son halini alıyor, ve bir robot fabrikadan çıkış için onları oradan götürüyor.

 

Test süreleri

 

Herhangi bir fabrikadan bekleneceği gibi, bu süreç pürüzsüz bir şekilde işliyor. Toplamda, yüzey montajı ve test 30 dakika sürüyor, ve son birleştirme için de ek bir 10 dakika gerekiyor. Cihazın bir araya getirilmesinde toplam 34 kişi yer alıyor. Tabii o robotu da unutmamak lazım.

 

Fabrika gerçekten çok büyük ve içinde daha bir çok alan var. En ilginçlerinden biri de, en zorlu testlerin yapıldığı yer. Burada, her 10.000 telefondan bir tanesi, epey zorlu testlerden geçiyor.

 

 

Bu testlerden bir tanesinin gerçekleştirildiği odada, dev bir anten cep telefonundan çıkan sinyalleri kontrol ediyor. Bunun amacı da, cep telefonunun etraftaki yabancı elektronik dalgalardan ne kadar etkilendiğini ölçmek.

 

Diğer testler

 

 

Sonra bir de düşürme testi var. Seçilmiş bir cep, 1.5 metre yükseklikten devamlı olarak mermerin üzerine bırakılıyor. Bunun amacı da cihazın en sert yüzeylere düştüğünde ne kadar dayanabildiğini ölçmek.

 

Buna ek olarak, daha kısa mesafeden düşmeyi taklit eden ve 9000 kere gerçekleştirilen mini düşürme testi de var.

 

Her örnek üç test aşamasından geçiyor: mühendislik, dizayn ve üretim. Toplamda 50'ye yakın test var ve bunların arasında: Titreşim, pil, sprey, kulaklık ve USB testleri, 65 derecede cebin hala çalışıp çalışmadığını kontrol eden testler var.

 

Sevdiğimiz cihazların ne zorlu aşamalardan geçtiğini, ancak üretim aşamasına yakından bakınca görebiliyoruz. Belki bunları bilmek, cep telefonunun ekranını kırdığımızdaki hüsranımızı gidermeyecek. Ama en azından üreticilerin bunun önüne geçmek için ellerinden geleni yaptığını bileceğiz.


 

chip
730452
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Siyah Ekran Kırmızı iPhone 7!

  Apple’ın yeni telefonu kırmızı iPhone 7, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Kırmızı iPhone kasası, siyah iPhone ekranı ile kombinlenirse nasıl olur? İşte videosu...
 • Galaxy S8in Mavi Rengi Göründü!

  Galaxy S8'in Mavi Rengi Göründü!

  Galaxy S8'in resmi olarak tanıtılmasına artık sadece bir kaç gün kaldı. Fakat yeni sızıntılar da gelmeye devam ediyor. Şimdi ise Galxy S8'in mavi rengi ortaya çıktı!
 • iPhone 6 ve 6 Plus Satışı Artık Serbest!

  iPhone 6 ve 6 Plus Satışı Artık Serbest!

  Apple, iPhone 6 ve 6 Plus'ta sonunda istediği zaferi kazandı. Mahkeme, iPhone 6 ve 6 Plus satış yasağını verdiği kararla ortadan kaldırdı. İşte ayrıntıları...
 • Huawei P9 ve P9 Plus Kaç Adet Sattı?

  Huawei P9 ve P9 Plus Kaç Adet Sattı?

  Huawei, akıllı telefon pazarında emin adımlarla ilerliyor. Satış rakamları da Huawei'nin bu pazarda ben de varım dediğinin göstergesi. İşte P9 ve P9 Plus'ın satış rakamları...
 • Galaxy S8in Parmak İzi Okuyucusu Nasıl Olacak?

  Galaxy S8'in Parmak İzi Okuyucusu Nasıl Olacak?

  Resmi tanıtımına sadece 3 gün kalan Galaxy S8'in tasarımı az çok belli oldu gibi. Şimdi gelen bilgiler de artık özelliklerini biraz daha netleştiriyor. Bunlardan bir parmak izi okuyucusu. Galaxy S8'in parmak izi okuyucusu da biraz daha netleşti.
 • Xiaomi Mi 6 Plus Mı Çıkıyor?

  Xiaomi Mi 6 Plus Mı Çıkıyor?

  Xiaomi Mi 6 ile ilgili bir çok bilgi paylaşılmıştı. Ancak yeni gelen bilgilere göre Xiaomi, yeni bir telefon daha çıkaracak; Xiaomi Mi 6'nın büyük versiyonu Mi 6 Plus!
 • Googlea Göre Güvenli Android Telefonlar!

  Google'a Göre Güvenli Android Telefonlar!

  Milyonlarca insanın kullandığı akıllı telefonların, her zaman güvenliği sorgulanmıştır. Google'da güvenlik güncellemesini en hızlı bir şekilde yapan Android akıllı telefon üreticilerini ve modellerini açıkladı.
 • Nokianın Çift Kameralı Telefonu Ortaya Çıktı!

  Nokia’nın Çift Kameralı Telefonu Ortaya Çıktı!

  Akıllı telefon piyasasında Nokia rüzgarı esmeye devam ediyor. Şimdi ise çift kameralı telefonunun görselleri sızdı! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!Kırmızı iPhone 7 Plus Kutusundan Çıkıyor!
  Ünlü YouTuber Marques Brownlee, kırmızı iPhone 7 Plus'ın kutu açılış videosunu paylaştı. Böylelikle ilk kez iPhone 7 Plus canlı olarak görüntülenmiş…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama