Akıllı cep telefonları nasıl üretiliyor?

Elimizden düşüremediğimiz telefonlar nasıl üretiliyor; hiç merak ettiniz mi? İşte cep telefonlarının üretim aşaması...
30 Haziran 2014 11:33
Akıllı cep telefonları nasıl üretiliyor?

Yeni bir ceple karşılaştığımızda eleştirmekte hiç gecikmeyiz. Çok büyük, fazla plastik, Apple taklidi... Çoğumuz, bu cihazların aylar ve hatta yıllar alabilen zorlu araştırma ve geliştirme süreçlerini görmezden geliyoruz.

 

Akıllı ceplerin nasıl üretildiğini daha iyi anlayabilmek için, Lenovo'nun Çin'in Vuhan kentindeki ana fabrikasında nasıl süreçlerin işlediğini görmekte fayda var. Lenovo'nun Vuhan kentindeki bu fabrikası yeni açıldı ve komşusu da Apple ürünlerinin üreticisi olan Foxconn.

 

Firma, şu an yılda 20 milyon mobil cihaz üretiyor, bu da ayda 1.7 milyona denk geliyor. Şu an için fabrikada çalışan sayısı 3000. Toplam kapasite ise 8000'e yakın. Çalışanların görevi ise, anakart ve plastik üretmekten ziyade, parçaları birleştirmek. Bunun sebebi Lenovo'nun 10 sene öncesinden beri parça üretimini dış kaynaklardan sağlaması.

 

Yüzey montaj

 

 

Cep telefonları, paketlenip dünyaya satışa sunulmadan önce birçok farklı aşamadan geçiyor. Fabrikadaki üretim iki kata ayrılmış. Üst katta SMT (surface mount technology) (yüzey montaj teknolojisi) kullanılıyor ve burada cep telefonları birçok teste de tabi tutuluyor. Zemin kat ise, çoğu işin elle yapıldığı parça birleştirilen yer.

 

Ayrıca bu fabrika, robotların insanların işçi gücünün yerine henüz geçemeyeceğinin kanıtı. Fabrika şefinin söylediğine göre, tüm çalışanlarının yerine robotlar yerleştirmek çok ama çok pahalı bir yatırım. Yine de fabrikada bir tane robot var. Onun görevi, belirli bir yol üzerinde anakartları götürüp getirmek.

 


Bu robot da diğer çalışanlar kadar azimli

 

Robot, cep telefonunun kalbini oluşturan anakartları getirdiğinde, dörder dörder barkod taramasından geçiyorlar. Sonra da anakartın üzerine ufak devre ve parçaları ekleyen bir çalışanın önüne geliyorlar.

 

Bu sürecin sorunsuz işlemesi için, çip stoğunu kontrol eden ve gerekli parçaların yeteri miktarda bulunmasını sağlayan bir işçi daha var. Tüm parçalar yerine yerleştirildiğinde, sıra anakartı "pişirmeye" geliyor.

 

Buraya kadarki süreç üst katta gerçekleştikten sonra, cep telefonunun gerçek şeklini alması aşağı katta oluyor. Şimdi oraya gidiyoruz...
 

Cihazın tamamlanması ve testler

 

 

Cihazın tamamlanması alt katta gerçekleşiyor. Yeni birleştirilmiş anakart, plastik kasasına yerleştiriliyor ve cihazın elektronik kısımlarının çalışıp çalışmadığı test ediliyor. Tüm telefonlar, çoklu-fonksiyon testi denen bir süreçten geçiriliyorlar.

 

Bu testte dokunmatik ekran, GPS ve ses kalitesi test ediliyor. Sonra cep telefonun kasası kapatılıp son halini alıyor, ve bir robot fabrikadan çıkış için onları oradan götürüyor.

 

Test süreleri

 

Herhangi bir fabrikadan bekleneceği gibi, bu süreç pürüzsüz bir şekilde işliyor. Toplamda, yüzey montajı ve test 30 dakika sürüyor, ve son birleştirme için de ek bir 10 dakika gerekiyor. Cihazın bir araya getirilmesinde toplam 34 kişi yer alıyor. Tabii o robotu da unutmamak lazım.

 

Fabrika gerçekten çok büyük ve içinde daha bir çok alan var. En ilginçlerinden biri de, en zorlu testlerin yapıldığı yer. Burada, her 10.000 telefondan bir tanesi, epey zorlu testlerden geçiyor.

 

 

Bu testlerden bir tanesinin gerçekleştirildiği odada, dev bir anten cep telefonundan çıkan sinyalleri kontrol ediyor. Bunun amacı da, cep telefonunun etraftaki yabancı elektronik dalgalardan ne kadar etkilendiğini ölçmek.

 

Diğer testler

 

 

Sonra bir de düşürme testi var. Seçilmiş bir cep, 1.5 metre yükseklikten devamlı olarak mermerin üzerine bırakılıyor. Bunun amacı da cihazın en sert yüzeylere düştüğünde ne kadar dayanabildiğini ölçmek.

 

Buna ek olarak, daha kısa mesafeden düşmeyi taklit eden ve 9000 kere gerçekleştirilen mini düşürme testi de var.

 

Her örnek üç test aşamasından geçiyor: mühendislik, dizayn ve üretim. Toplamda 50'ye yakın test var ve bunların arasında: Titreşim, pil, sprey, kulaklık ve USB testleri, 65 derecede cebin hala çalışıp çalışmadığını kontrol eden testler var.

 

Sevdiğimiz cihazların ne zorlu aşamalardan geçtiğini, ancak üretim aşamasına yakından bakınca görebiliyoruz. Belki bunları bilmek, cep telefonunun ekranını kırdığımızdaki hüsranımızı gidermeyecek. Ama en azından üreticilerin bunun önüne geçmek için ellerinden geleni yaptığını bileceğiz.


 

chip
71392
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Lenovo Yoga 720 ve Yoga 520 Tanıtıldı!

  Lenovo Yoga 720 ve Yoga 520 Tanıtıldı!

  Lenovo, yeni bilgisayarları Yoga 520 ve Yoga 720 MWC 2017 etkinliğinde tanıtıldı. Yeni nesil bilgisayarlar oldukça etkileyici görünüyor.
 • 8K Çözünürlüklü Telefonlar Ne Zaman Çıkacak?

  8K Çözünürlüklü Telefonlar Ne Zaman Çıkacak?

  Telefonlar, hem iş hayatında hem de günlük yaşamda çok önemli bir rol oynuyor ve yapay zeka uygulamalarının gelişmesiyle telefonların önemi daha da artacak. 8K çözünürlüklü telefonlar da yakın bir zamanda hayatımızın bir parçası olacak!
 • Sony Xperia XA1 Ultra Tanıtıldı!

  Sony Xperia XA1 Ultra Tanıtıldı!

  Mobil Dünya Kongresi 2017'de düzenlenen etkinlikte, Sony birçok ürünü tanıttı. Sony'nin tanıttığı ürünlerden biri de Xperia XA1 Ultra idi. İşte Xpreria XA1 Ultra'nın özellikleri!
 • ZTE, Yeni Telefonunu Duyurdu!

  ZTE, Yeni Telefonunu Duyurdu!

  Mobil Dünya Kongresi etkinliği Barcelona'da devam ediyor. ZTE'de MWC 2017 etkinliğinde, yeni akıllı telefonu ZTE Blade V8 Lite'i duyurdu. İşte ZTE Blade V8 Lite özellikleri ve daha fazlası!
 • Galaxy S8 ve S8in En Yeni Videosu!

  Galaxy S8 ve S8'in En Yeni Videosu!

  Artık resmi olarak tanıtılacağı tarih (29 Mart) netleşen Samsung'un yeni amiral gemisi, çalışırken görüntülendi. İşte Galaxy S8 ve S8+ modelleri çalışır vaziyette!
 • Sonynin Yeni Telefonu Xperia XZs!

  Sony'nin Yeni Telefonu Xperia XZs!

  Sony, yeni akıllı telefonlarından bir olan Xperia XZs'i, Barcelona'da düzenlenen MWC 2017 etkinliğinde tanıttı. İşte Xperia XZs'nin teknik özellikleri ve tasarımının ayrıntıları!
 • Sony, Xperia XZ Premiumu Tanıttı!

  Sony, Xperia XZ Premium'u Tanıttı!

  Sony, Barcelona'da Mobil düzenlenen Dünya Kongresi etkinliğinde Xperia XZ Premium modeli akıllı telefonunu tanıttı. Xperia XZ Premium kamerasıyla dikkat çekiyor.
 • Nokia, Yeni Telefonları Nokia 5 ve Nokia 3 Tanıttı!

  Nokia, Yeni Telefonları Nokia 5 ve Nokia 3 Tanıttı!

  Nokia, yeni akıllı telefonları Nokia 3 ve Nokia 5'i MWC 2017 etkinliğinde Barcelona'da tanıttı. Nokia 3 ve Nokia 5 uygun fiyatları ile dikkat çekiyor.
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • iPhone 8de Kablosuz Şarj Özelliği Artık Kesin Gibi!iPhone 8'de Kablosuz Şarj Özelliği Artık Kesin Gibi!
  Apple'ın merakla beklenen yeni amiral gemisi iPhone 8 yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. iPhone 8'de kablosuz şarj olacağı artık neredeyse kesin. İşte…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama