Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?

Afrikalıların Twitter üzerinden en çok tartıştıkları konu ne? İngiliz merkezli bir medya danışma şirketinin Afrikalıların attıkları tweetler üzerinde yaptığı analize göre futbol.
27 Nisan 2014 18:43
Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?
Medya danışmanlık şirketi Portland Communications 2013 yılının son üç ayında Afrika'nın en büyük 20 şehrinde yaşayanların attığı tweetleri inceledi. En fazla tweet atan şehirlere sahip ülkeler Güney Afrika ve Mısır oldu. Güney Afrika'nın Johannesburg şehri bu süre içerisinde atılan 344 bin 215 tweet ile listenin başını çekti.
 
Doğu Afrika'da en çok tweet atılan şehir Kenya'nın başkenti Nairobi olurken Batı Afrika'da listenin başında Gana'nın başkenti Akra yer aldı.
 
Bu Portland şirketinin Twitter ile ilgili yaptığı ikinci araştırma. 2012 yılında şirket Afrika kıtasındaki toplam tweet sayısı ile ilgili bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmada ise şirket Afrikalıların Twitter'ı nasıl kullandığına odaklandı.
 
Güney Afrikalıların başı çektiği Twitter'da en çok konuşulan konu futbol ve başarılı takımlar oldu. Portland şirketi futbol konusunun Nelson Mandela'nın ölümünden bile daha fazla konuşulduğuna dikkat çekti. Hakkında en çok konuşulan takım ise Johannesburg'un Orlando Pirates takımı oldu.
 
Öne çıkan diğer konular ise Nelson Mandela'nın ölümü, Kenya'nın 50. yıldönümü, dondurma üreticisi Magnum ve spor kıyafetleri üreten Adidas.
 
Portland, Afrikalıların Twitter'da en çok hangi günler aktif olduğunu (Salı ve Cuma günleri) ve tweet atarken en çok hangi dili kullandığını da (çoğunlukla İngilizce) inceledi. Sonuçlar veri grafiği ve harita üzerinden gösterildi.
 
Her ne kadar Nelson Mandela'nın ölümü genelde futbolun gerisinde kalsa da hayata veda ettiği 5 Aralık üç aylık süre içerisinde en fazla tweet atılan gün oldu.
The Wall Street Journal
Etiketler : sosyal medya , twitter
914670
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, Direct Özelliğini Geliştiriyor!

  Instagram, yenilik yapmaya durmadan devam ediyor. Instagram, Direct özelliğini yeniledi. İşte ayrıntıları...
 • Snapchatten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat'ten Özel Hikayeler Modu!

  Snapchat, yeniliklere devam ediyor. Şimdi ise kullanıcılarına yeni özelliliği olan "özel hikayeler" modunu tanıttı. İşte ayrıntıları...
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!

  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Snapchatten Bir yenilik Daha!

  Snapchat'ten Bir yenilik Daha!

  Instagram'ın Snapchat'ten kopyaladığı özelliklerini son zamanlarda duymaya başlamıştık. Ancak bu sefer Snapchat'ten beklenmedik bir hamle geldi ve Snapchat, Instagram'ın özelliğini kopyaladı!
 • Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook Yorumlara Yenilik Geliyor!

  Facebook, yeniliklere doymuyor. Facebook, Messenger'a eklemiş olduğu duygu ifadelerini şimdi de yorumlara eklemeye hazırlanıyor. Beğen butonunun alternatifi olan ifadeler hızla yayılıyor.
 • Twitterda Canlı Yayın Dönemi!

  Twitter'da Canlı Yayın Dönemi!

  En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'a yeni bir özellik daha geliyor. Yeni özellik ile artık 7/24 canlı yayın yapılacak!
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!

  Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!

  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri, mesajlarınızı isterseniz sesli okuyabilecek.
 • Twitterda Emoji Dönemi!

  Twitter'da Emoji Dönemi!

  Emojiler, artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken emoji kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Twitter'da artık aramalarda emoji kullanılabilecek.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama