Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?

Afrikalıların Twitter üzerinden en çok tartıştıkları konu ne? İngiliz merkezli bir medya danışma şirketinin Afrikalıların attıkları tweetler üzerinde yaptığı analize göre futbol.
27 Nisan 2014 18:43
Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?
Medya danışmanlık şirketi Portland Communications 2013 yılının son üç ayında Afrika'nın en büyük 20 şehrinde yaşayanların attığı tweetleri inceledi. En fazla tweet atan şehirlere sahip ülkeler Güney Afrika ve Mısır oldu. Güney Afrika'nın Johannesburg şehri bu süre içerisinde atılan 344 bin 215 tweet ile listenin başını çekti.
 
Doğu Afrika'da en çok tweet atılan şehir Kenya'nın başkenti Nairobi olurken Batı Afrika'da listenin başında Gana'nın başkenti Akra yer aldı.
 
Bu Portland şirketinin Twitter ile ilgili yaptığı ikinci araştırma. 2012 yılında şirket Afrika kıtasındaki toplam tweet sayısı ile ilgili bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmada ise şirket Afrikalıların Twitter'ı nasıl kullandığına odaklandı.
 
Güney Afrikalıların başı çektiği Twitter'da en çok konuşulan konu futbol ve başarılı takımlar oldu. Portland şirketi futbol konusunun Nelson Mandela'nın ölümünden bile daha fazla konuşulduğuna dikkat çekti. Hakkında en çok konuşulan takım ise Johannesburg'un Orlando Pirates takımı oldu.
 
Öne çıkan diğer konular ise Nelson Mandela'nın ölümü, Kenya'nın 50. yıldönümü, dondurma üreticisi Magnum ve spor kıyafetleri üreten Adidas.
 
Portland, Afrikalıların Twitter'da en çok hangi günler aktif olduğunu (Salı ve Cuma günleri) ve tweet atarken en çok hangi dili kullandığını da (çoğunlukla İngilizce) inceledi. Sonuçlar veri grafiği ve harita üzerinden gösterildi.
 
Her ne kadar Nelson Mandela'nın ölümü genelde futbolun gerisinde kalsa da hayata veda ettiği 5 Aralık üç aylık süre içerisinde en fazla tweet atılan gün oldu.
The Wall Street Journal
Etiketler : sosyal medya , twitter
372385
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Instagramdan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram'dan Restoranlarda Rezervasyon!

  Instagram artık sadece fotoğrafların paylaşıldığı alan olmaktan çıkıp, bambaşka bir platforma dönüştü. Şimdi de Instagram'da rezervasyon dönemi başlıyor.
 • Messenger Day Çıktı!

  Messenger Day Çıktı!

  Facebook'un bir süre önce denemeye başladığı Snapchat Hikayeler benzeri yeni denemesi olan Facebook Messenger Day, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak.
 • Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Facebook, Sanal Gerçeklik Uygulaması 360 Duyurdu!

  Sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yapan Facebook, Facebook 360 adındaki ilk sanal gerçeklik uygulamasını duyurdu. İşte ayrıntıları...
 • Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter Uygulamasına Yeni Özellik!

  Twitter, iOS cihazları için uygulamasını, kullanıcıların iPhone veya iPad’de kullandığı depolama alanı miktarında daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayan küçük ama önemli bir özelliği ekleyerek bugün 6.73.1 sürümüne yükseltti.
 • WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  WhatsApp "Durum" Geri Geliyor!

  En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, durum özelliğini geçtiğimiz günlerde kaldırmıştı. Görünen o ki durum özelliği geri gelecek!
 • Facebooka Dislike İşareti Geldi!

  Facebook'a Dislike İşareti Geldi!

  Facebook, kullanıcılarını sevindirecek bir haber verdi. Peki Facebook, uzun süredir konuşulan bu özelliği ne zaman kullanıma sunacak?
 • Facebooka Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook'a Yeni Özellik Geliyor!

  Facebook, yeni uygulamasını çıkarmaya hazırlanıyor. City Guides, adı verilen bu uygulama, adından söz ettirecek gibi görünüyor.
 • Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat Halka Arz Edildi!

  Snapchat'i oluşturan Snap adlı şirketin ilk halka arzında hisse başına değeri yüzde 51 prim yaptı. Piyasa değeri yaklaşık 36 milyar dolara ulaşan şirket Twitter'ı geride bıraktı.
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy Note 8de Çift Kamera Mı Olacak?Galaxy Note 8'de Çift Kamera Mı Olacak?
  Samsung'un Note serisinin yeni telefonu Galaxy Note 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Galaxy Note 8'de çift kamera yer alacağı yeni gelen…
 • İşte Andy Rubinnin Çerçevesiz Telefon!İşte Andy Rubin'nin Çerçevesiz Telefon!
  Android'in fikir babalarından biri olan Andy Rubin, uzun zamandır üzerinde çalıştığı çerçevesiz akıllı telefonunu duyurdu! İşte çerçevesiz telefondan…
 • Cortana Güncellendi!Cortana Güncellendi!
  Microsoft'un kişisel asistanı Cortana, Android için güncellendi ve bir çok yeni özelliğe kavuştu. İşte yeni güncelleme ile yenilenen…
 • Surface Book 2yi Bekleyenlere Kötü Haber!Surface Book 2'yi Bekleyenlere Kötü Haber!
  Microsoft'un dizüstü bilgisayarı Surface Book 2'yi bekleyenlere kötü haber geldi. Surface Book 2 Nisan ayında tanıtılacaktı. Fakat Surface Book 2…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama