Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?

Afrikalıların Twitter üzerinden en çok tartıştıkları konu ne? İngiliz merkezli bir medya danışma şirketinin Afrikalıların attıkları tweetler üzerinde yaptığı analize göre futbol.
27 Nisan 2014 18:43
Afrikalılar en çok hangi konuda tweet atıyor dersiniz?
Medya danışmanlık şirketi Portland Communications 2013 yılının son üç ayında Afrika'nın en büyük 20 şehrinde yaşayanların attığı tweetleri inceledi. En fazla tweet atan şehirlere sahip ülkeler Güney Afrika ve Mısır oldu. Güney Afrika'nın Johannesburg şehri bu süre içerisinde atılan 344 bin 215 tweet ile listenin başını çekti.
 
Doğu Afrika'da en çok tweet atılan şehir Kenya'nın başkenti Nairobi olurken Batı Afrika'da listenin başında Gana'nın başkenti Akra yer aldı.
 
Bu Portland şirketinin Twitter ile ilgili yaptığı ikinci araştırma. 2012 yılında şirket Afrika kıtasındaki toplam tweet sayısı ile ilgili bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmada ise şirket Afrikalıların Twitter'ı nasıl kullandığına odaklandı.
 
Güney Afrikalıların başı çektiği Twitter'da en çok konuşulan konu futbol ve başarılı takımlar oldu. Portland şirketi futbol konusunun Nelson Mandela'nın ölümünden bile daha fazla konuşulduğuna dikkat çekti. Hakkında en çok konuşulan takım ise Johannesburg'un Orlando Pirates takımı oldu.
 
Öne çıkan diğer konular ise Nelson Mandela'nın ölümü, Kenya'nın 50. yıldönümü, dondurma üreticisi Magnum ve spor kıyafetleri üreten Adidas.
 
Portland, Afrikalıların Twitter'da en çok hangi günler aktif olduğunu (Salı ve Cuma günleri) ve tweet atarken en çok hangi dili kullandığını da (çoğunlukla İngilizce) inceledi. Sonuçlar veri grafiği ve harita üzerinden gösterildi.
 
Her ne kadar Nelson Mandela'nın ölümü genelde futbolun gerisinde kalsa da hayata veda ettiği 5 Aralık üç aylık süre içerisinde en fazla tweet atılan gün oldu.
The Wall Street Journal
Etiketler : sosyal medya , twitter
908501
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plusın Ekran Ücreti!Galaxy S8 Plus'ın Ekran Ücreti!
  Galaxy S8 Plus'ın ekranı kırıldığı zaman değiştirmenin de bir maliyeti olacak. İşte Galaxy S8 Plus'ın ekran değişim ücreti.
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!
  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri,…
 • Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!
  Xiaomi Mi 6, Çin'de satışa çıktı. Xiaom'nin yeni amiral gemisi Mi 6, satışa çıktığı anda saniyeler içinde tükendi!
 • iPhone 8in Kalıbı Ortaya Çıktı!iPhone 8'in Kalıbı Ortaya Çıktı!
  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında sızıntılar durmak bilmiyor. Bugün iPhone 8'in kasa kalıbı olduğu iddia edilen yeni bir görüntü ortaya…
 • Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 ile ilgili yeni konsept videosu yayınlandı. Konsept videosunda beyaz iPhone, oldukça güzel görünüyor.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama