9 Eylül Apple Etkinliğinde Neler Tanıtılacak?

Apple'ın 9 Eylül'de düzenlenecek ve iPhone 6s'in yanı sıra sürpriz ürünler de karşımıza çıkacak. İşte bu etkinlikte tanıtıması beklenenler...
08 Eylül 2015 18:48
9 Eylül Apple Etkinliğinde Neler Tanıtılacak?
iPhone dışından birçok yeni haber de bizi Apple’ın “Hey Siri, give us a hint.” yani “Hey Siri, bize bir ipucu ver.” sloganı ile duyurduğu 9 Eylül etkinliğinde bekliyor olacak. Peki ama bu haberler neler?
 
 
 
iPhone 6s ve iPhone 6s Plus
 
Apple’ın Eylül ayı etkinliğinde tanıtacağı kesin olan tek ürün yeni iPhone modelleri diyebiliriz. Artık her sene Eylül ayında karşımıza çıkan yeni iPhone modelleri bu sene de 9 Eylül tarihinde tanıtılacak ve en geç 18 Eylül tarihinde ise satışa sunulacaktır. Ürünün ülkemizi gelişi ise 18 Eylül ya da geçen seneki gibi olursa 25 Eylül olacak diyebiliriz. Yeni iPhone modellerinin içeriği ise kullanıcıları oldukça mutlu edecek gibi görünüyor.
 
 
Aynı Tasarım, Yenilenmiş Donanım
 
Geçtiğimiz yılları göz önüne aldığımızda Apple’ın iPhone modellerinde bir konuda çok net olduğunu görüyoruz. O da iki senede bir tasarımsal anlamda değişime gitmek. Durum böyle olunca da tek yıllarda (2011, 2013, 2015) tanıtılan “s” li modeller yeni tasarımdan çok, donanımsal özellikleri ile ön plana çıkıyorlar. Örneğin son olarak iPhone 5s’i ele alacak olursak iPhone 5’e kıyasla çok daha iyi çekim yapan iSight kamerası ve Apple’ın ilk olarak bu modelde kullandığı parmak izi okuyucusu Touch ID, iPhone 5 ile aynı tasarıma sahip olan iPhone 5s’i ön plana çıkaran detay olmuştu.
 
Bu yıl da geçtiğimiz yıllara benzer şekilde yeni tanıtılacak olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’da iPhone 6 ile benzer tasarımı göreceğimizi söylemek çok yanlış olmayacaktır. Her ne kadar aksini iddia eden dedikodular da asla gündemden düşmese de benim tahminim bizi gözle ayırt edilemeyecek kadar küçük farklara sahip iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kasasının iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’da da karşımıza çıkacağı yönünde.
 
Ürünlerin donanımı konusunda ise yıllardır beklenilen hamlenin sonunda yapılacağını söyleyebiliriz. Yıllardır iOS işletim sisteminin getirdiği avantaj ile ürünlerinde 500 MB ve 1 GB’a yakın RAM tercihi yapan Apple, 4 GB RAM’e sahip akıllı telefon gördüğümüz şu günlerde özellikle iPhone 6s Plus tarafında RAM tercihini 2 GB’dan yana kullanmak isteyebilir. Durum böyle olunca iki cihazın da donanımı muhtemelen yine bire bir aynı tutulacağı için iPhone 6’nın da 2 GB RAM’e sahip olacağını söyleyebiliriz.
 
 
İşlemci tarafında ise iPad Air 2’de gördüğümüz 3 çekirdekli 1.5 GHz hızında çalışan A8X işlemcisine çok yakın bir A9 işlemci göreceğimizi söylemek mümkün. Bu işlemci ile Apple 1 GB RAM sınırının yanı sıra 2 çekirdek sınırın da aşıp üç çekirdekli yapıya geçmiş olacak. Grafik işlemci çözümü olarak da yine iPad Air 2’de gördüğümüz PowerVR GXA6850’ye yakın bir çözüm görebiliriz görebiliriz ancak bu konuda çok fazla dedikodu olmadığını da belirtelim.
 
 
4K Video, Force Touch ve Daha Fazlası
 
Üç çekirdekli işlemci ve 2 GB RAM ile birlikte iPhone 6s ve iPhone 6s Plus için iddia edilen detaylardan bir diğeri ise Apple’ın yeni amiral gemisinin 4K video kaydı yapabileceği yönünde. Özellikle 4K video konusunda ise Apple’ın bir süredir test yaptığı şirkete yakın kaynaklar tarafından sıkça dile getiriliyor. Ancak bu özelliğin son kullanıcıya sunulmaya hazır olup olmadığı henüz kesinlik kazanmış değil. Benim tahminin 4K video hazır olmasa bile Apple’ın ön kamera konusunda da bazı yeniliklere gidebileceği yönünde. Özellikle iOS 9 beta sürümlerinde yer alan Selfie, özçekim, albümleri göz önüne alındığında Apple’ın etkinlikte bu konunun üzerinde durabileceği düşünülebilir. Snapchat benzeri ekranı kullanan bir flaş ön kamera için söz konusu olabilir. Ancak bu konuda da net bir dedikodu olmadığını belirtelim.
 
iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’da olmasına kesin gözüyle baktığım bir diğer konu ise Apple Watch ile karşımıza çıkan karşımıza çıkan Force Touch teknolojisi. Apple Watch’un yanı sıra MacBook ve 2015 yılında yenilenen MacBook Pro modellerinde de karşımıza çıkan Force Touch ile ne kadar kuvvetli baskı uyguladığınızı ölçebilen ekran sayesinde, iPhone’unuz dokunmanız ile bastırmanız arasında farkı anlayabilecek ve bu sayede ekranda görünmeyen kontrollere erişebileceksiniz.
 
Ayrıca, yeni iPhone için daha hızlı internet gezinme deneyimi sunacak ve aynı zamanda pil tüketimini de azaltacak daha verimli LTE çipi iddiasının olduğunu da hatırlatalım.
 
 
 
iOS Tabanlı Apple TV
 
Apple’ın 9 Eylül'de tanıtacağı bir diğer ürün ise 2012 yılından sonra çok fazla değişikliğe uğramayan Apple TV. Daha önce Apple’ın 8 Haziran’da düzenlediği WWDC etkinliğinde duyurulacağı iddia edilen ancak son anda plan değişikliği olduğu iddia edilmiş ve yeni Apple TV karşımıza çıkmamıştı.
 
 
Çarşamba günü düzenlenecek etkinlik için ise birçok kaynak yeni Apple TV’yi bu etkinlikte görebileceğimizi söylüyor. Yeni Apple TV konusundaki en önemli iddialar ise yeni modelin Apple’ın A8 işlemcisini kullanacağı, Siri ile sesli kontrol imkanı sağlayacağı ve artan depolama hacmi ile yeni geliştirilmiş kumandası ile istenilen seviyeye ulaşacağı yönünde. Apple’ın ayrıca kendine ait bir TV servisi sunmayı planladığı da iddia ediliyor ancak bu servisin Eylül ayındaki etkinlikte duyurulmayacağı, yeni Apple TV’nin bu servise bir hazırlık olacağı düşünülüyor.
 
 
 
Yeni iPad Pro da Gelebilir
 
Apple’ın geçtiğimiz sene Eylül ayında düzenlenen etkinlikte büyük sürprizi Apple Watch olmuş ve klasikleşen One More Thing...  söylemi 2014 yılında Apple Watch için söylenmişti. Her geçen gün artan ve artık doğruluğuna kesin gözüyle bakabileceğimiz bir diğer önemli iddia ise bu yıl One More Thing... sözünün iPad Pro için söyleneceği yönünde.
 
 
iPad Air 2'nin 9.7 inç boyutundaki ekranından daha büyük bir ekrana sahip olacak olan ve Steve Jobs'ın ısrarla karşı çıktığı stylus kalem ile satışa sunulması beklenilen iPad Pro bu etkinlikte tanıtılacak ve iddialara göre Kasım ayında satışa sunulacak. Eğer iddialar doğru ise Apple, ilk etapta yine birçok takipçisinin tepkisini çekecek ve iPhone 5'in tanıtımından hemen sonra olduğu gibi yine birçok eleştiri alacaktır. Ancak bu eleştirilerin haklı olup olmadığını ve Apple'ın yeni iPad'i ile kullanıcıları memnun edip edemeyeceğini ise zaman gösterecek.
shiftdelete
698875
Bu haberler ilginizi çekebilir