4G Teknolojisi 2015 Başında Türkiye'de!

Turkcell'in bu yıl 7. kez düzenlediği ve 2 gün serecek olan "Teknoloji Zirvesi" başladı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 4G teknolojisinin 2015 başında Türkiye'ye geleceğini açıkladı.
12 Kasım 2014 18:47
4G Teknolojisi 2015 Başında Türkiyede!
Süreyya Ciliv, Türkiye'deki durumun da dünyadaki gelişmeye çok paralel olduğuna işaret ederek, "Akıllı telefon satışları 2011 yılından itibaren patlama yapmış şekilde. Tablet satışları da keza bilgisayarı yakalamış vaziyette. Şunu da belirtmek istiyorum, Turkcell'in çıkarttığı, Turkcell T50'de üçüncü çeyrekte ve Ekim ayında Türkiye'de en çok satılan model oldu. Uygun performansı ve fiyatıyla gerçekten büyük bir başarı kazandı. Bunun sebebi de içinde yazılımı, performansı diye düşünüyoruz" dedi. Ciliv, "Kısaca artık her yer ofis. Mobilin müşterilere muazzam bir faydası var, her yerden bilgiye ulaşıyorsunuz, her yerden işini yapıyorsun, parklar senin ofisin. Bir faydası, tatilde de ofisin olabiliyor" diyerek, bu duruma kötü bakılmaması gerektiğini, önceden tatili yarıda keserek dönülmesi gerektiği ancak şimdi kumsalda veya deniz kenarında işin yapılabildiğini ifade etti.
 
"EN ÖNEMLİ UNSURUN HER YERDEN ERİŞİM"
Ciliv, konuşmasında giyilebilir teknolojilerin gelişiminden ve geleceğinden de bahsederek, "Neredeyse bütün hardware firmasının akıllı saati var. Bu giyilebilir teknolojiler çok daha küçülecek ve bunlar neredeyse vücudumuza yapışır hale gelecekler, her gün giydiğimiz sensörler halinde gelecekler" dedi. Süreyya Ciliv, yeni dünyayı şekillendiren en önemli unsurun her yerden erişim olduğunu belirterek, "Her yerden erişim. Bütün Türkiye network altında 3G ile. Bugün Türkiye'de ki 3G şebekesi dünyanın en güçlü 3G şebekelerinin başında geliyor. Ericsson'un yaptığı testlerde Turkcell şebeke hızı hep birinci. Bizden daha hızlı bir 3G şebekesi olan bir operatör yok" diye konuştu.
 
"4G ARTAN TRAFİĞİ KARŞILAMASI İÇİN GELMEK ZORUNDA"
Turkcell'in kuruluşunun 20. yıl dönümü dolayısıyla dün Ankara'da gerçekleştirilen etkinliği anımsatan Ciliv, "Dün Sayın Bakanım da söz verdi, 2015'in başında Türkiye'ye 4G gelecek. 4G artan trafiği karşılaması için gelmek zorunda" diye konuştu. Biliyorsunuz rakiplerimiz 3G'ye gerek yok diyordu, Turkcell tek başına 3G gelsin diye çırpındı senelerce. 3G geldi 5 sene oldu. Türkiye'de data trafiği 200 kat arttı. Bu burada duracak mı? Tabi ki durmayacak. Her sene en az yüzde 100 artıyor" diye konuştu. 5G çalışmalarının yapıldığını ifade eden Ciliv, çalışmaların içinde yer aldıklarını kaydetti. aliteli fiber altyapının önemine de değinen Ciliv, bu anlamda Turkcell Superonline ile yaptıkları yatırımları ve bu yatırımlara devam edeceklerini bildirerek, "Daha da hızlandıracağız. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde de söz verdik, daha çok yatırım yapacağız, zaten yapıyorduk daha da yapacağız" ifadesini kullandı.
hurriyet
153444
Bu haberler ilginizi çekebilir