3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?

Teknoloji, seyahatler için nasıl hazırlandığımızdan, mutfaklarımızda yapılanlara kadar işlerimizi yapış şeklimizi değiştirebilir. Peki ama bu 3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
04 Ağustos 2014 17:05
3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
Bu yılın başlarında Varşova Hayvanat Bahçesi'ndeki şanssız bir penguen, alt gagasını bir kavgada ya da düşme sonucunda yitirdi. Bu kaybın pengueni yemek yiyemez hâle getirmesinden ötürü, kuşun açlıktan ölebileceğine dair endişeler vardı. Ancak Polonyalı 3-D (üç boyutlu) yazıcı şirketi Omni3D pengueni kurtardı ve ölü bir penguenden yola çıkarak, naylon gibi maddelerle yeni bir gaga üretmek çin devreye girdi.
 
Omni3D'nin sözcülerinden Rozi Mikolajczak'a göre, Avrupa'da üç boyutlu teknolojiden yararlanarak ilk kez bir kuşun gagasının yeniden üretildi. Omni3D, penguen için en iyi hangi materyalin olacağını bilmeden, üç adet gaga ürettiler. Ancak gagaları üretmek iki haftalarını aldı. Şans eseri penguenin gagası yeniden çıkmaya başladı ve üretilen gagaya gerek kalmadı ama bu ilham verici deneme, üç boyutlu yazıcının tüm zamanların sınırlarının nasıl ötesine geçtiğini ve yeni fırsatlar açtığını gösterdi.
 
Mikolajczak uzun vadede bunun ana akım teknoloji olacağına inanıyor. "20 yıl önce internetin her evde olacağını duysaydınız, inanılmaz gelirdi ama şimdi kablosuz ağlar olmadan yaşayamaz hâldeyiz" diyen Mikolajczak, "10 yıl içinde üç boyutlu yazıcılar her yerde ve günlük hayatımızın bir parçası olacak" diyor.
 
İşte size sanat, moda, otomobil, seyahat ve hatta yiyecek dünyasında basılan üç boyutlu nesneler!
 
 
 
Lezzetli BASKI
 
 
Bir gün mikrodalga fırın yerine evimizde üç boyutlu yazıcılar olabilir mi? Barselonalı bir şirket olan Foodini'nin "Yiyecek yazıcısı", hamuru ekmek parçaları hâline getirmek ve ravioli yapmak gibi zaman alan işlere yardımcı oluyor. 'Aşçı' gereken aletlerle taze maddeleri hazırlayıp onları yazıcının 'yiyecek kapsülüne' koyuyor ve seçilen tarifi basılışını seyrediyor. Bu makina ile kiş tabanları yapmak da mümkün olacak. Makinenin 2015'te pazara sunulacağı tahmin ediliyor.
 
 
 
PATLAYICI TEKNOLOJİ
 
 
Aston Martin DB5, onu bir film için parçalarına ayırmaya kıyamayacak kadar nadir rastlanan bir araba. Bir James Bond filmi olan Skyfall'un yapımcılarının da bu görevi 3D yazıcısıyla yapmalarının nedeni bu. İngiliz Propshop, çok beğenilen otomobilin üçte biri boyutundaki modelini, Voxeljet'in üç boyutlu yazıcısıyla üretti. Gerçek otomobiller gibi birleştirilen üç modelin her birinde yaklaşık 200 farklı parça kullanıldı.
 
 
 
ÇANTANIZ HAFİF OLSUN
 
 
Bavulunuzun ağırlık sınırını aşmasından endişe mi ediyorsunuz? 3-D Systems'in yaratıcı direktörü Fin sanatçı Janne Kyttanen, dijital bilgi olarak gönderilebilecek ve gittiğiniz yerde basılabilecek kıyafetler tasarladı. Tüm tatil kıyafetlerinizi basmak şimdilik sadece sanat aşamasında olabilir ancak gerçeğe dönüşmesi de yolda.
 
 
 
ŞAPKALARI TAKIN
 
 
Yarışlara mı gidiyorsunuz? O zaman üç boyutlu yazıcıdan çıkma, kendi şapkanızı getirin. 3-D teknoloji ve modası birbiriyle çok uyumlu da olabilir. Bu yazın başlarında şapka tasarımı yapan Gabriela Ligenza, Royal Ascot'a gidenler için bir şapka tasarladı.
 
 
 
GÖKYÜZÜNDE KARALAMA
 
 
Artık elde taşınabilen ve havaya nesneleri karalayabileceğiniz akıllı bir alet var. Lix 3-D baskı kalemi eriyor ve opak bir plastik olarak donuyor. Böylece kendi başına ayakta kalabilen nesneler yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kaleme, bir batarya kablosu takmak, plastik materyalin filamentini eklemek ve ısınması için birkaç dakika beklemek. Bu, T-shirt, mücevher gibi moda prototiplerini üretmek için kullanışlı bir alet.
 
The Wall Street Journal
38201
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'tan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'un aldığı yeni patent sayesinde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmasının da detayları ortaya çıktı.
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama