3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?

Teknoloji, seyahatler için nasıl hazırlandığımızdan, mutfaklarımızda yapılanlara kadar işlerimizi yapış şeklimizi değiştirebilir. Peki ama bu 3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
04 Ağustos 2014 17:05
3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
Bu yılın başlarında Varşova Hayvanat Bahçesi'ndeki şanssız bir penguen, alt gagasını bir kavgada ya da düşme sonucunda yitirdi. Bu kaybın pengueni yemek yiyemez hâle getirmesinden ötürü, kuşun açlıktan ölebileceğine dair endişeler vardı. Ancak Polonyalı 3-D (üç boyutlu) yazıcı şirketi Omni3D pengueni kurtardı ve ölü bir penguenden yola çıkarak, naylon gibi maddelerle yeni bir gaga üretmek çin devreye girdi.
 
Omni3D'nin sözcülerinden Rozi Mikolajczak'a göre, Avrupa'da üç boyutlu teknolojiden yararlanarak ilk kez bir kuşun gagasının yeniden üretildi. Omni3D, penguen için en iyi hangi materyalin olacağını bilmeden, üç adet gaga ürettiler. Ancak gagaları üretmek iki haftalarını aldı. Şans eseri penguenin gagası yeniden çıkmaya başladı ve üretilen gagaya gerek kalmadı ama bu ilham verici deneme, üç boyutlu yazıcının tüm zamanların sınırlarının nasıl ötesine geçtiğini ve yeni fırsatlar açtığını gösterdi.
 
Mikolajczak uzun vadede bunun ana akım teknoloji olacağına inanıyor. "20 yıl önce internetin her evde olacağını duysaydınız, inanılmaz gelirdi ama şimdi kablosuz ağlar olmadan yaşayamaz hâldeyiz" diyen Mikolajczak, "10 yıl içinde üç boyutlu yazıcılar her yerde ve günlük hayatımızın bir parçası olacak" diyor.
 
İşte size sanat, moda, otomobil, seyahat ve hatta yiyecek dünyasında basılan üç boyutlu nesneler!
 
 
 
Lezzetli BASKI
 
 
Bir gün mikrodalga fırın yerine evimizde üç boyutlu yazıcılar olabilir mi? Barselonalı bir şirket olan Foodini'nin "Yiyecek yazıcısı", hamuru ekmek parçaları hâline getirmek ve ravioli yapmak gibi zaman alan işlere yardımcı oluyor. 'Aşçı' gereken aletlerle taze maddeleri hazırlayıp onları yazıcının 'yiyecek kapsülüne' koyuyor ve seçilen tarifi basılışını seyrediyor. Bu makina ile kiş tabanları yapmak da mümkün olacak. Makinenin 2015'te pazara sunulacağı tahmin ediliyor.
 
 
 
PATLAYICI TEKNOLOJİ
 
 
Aston Martin DB5, onu bir film için parçalarına ayırmaya kıyamayacak kadar nadir rastlanan bir araba. Bir James Bond filmi olan Skyfall'un yapımcılarının da bu görevi 3D yazıcısıyla yapmalarının nedeni bu. İngiliz Propshop, çok beğenilen otomobilin üçte biri boyutundaki modelini, Voxeljet'in üç boyutlu yazıcısıyla üretti. Gerçek otomobiller gibi birleştirilen üç modelin her birinde yaklaşık 200 farklı parça kullanıldı.
 
 
 
ÇANTANIZ HAFİF OLSUN
 
 
Bavulunuzun ağırlık sınırını aşmasından endişe mi ediyorsunuz? 3-D Systems'in yaratıcı direktörü Fin sanatçı Janne Kyttanen, dijital bilgi olarak gönderilebilecek ve gittiğiniz yerde basılabilecek kıyafetler tasarladı. Tüm tatil kıyafetlerinizi basmak şimdilik sadece sanat aşamasında olabilir ancak gerçeğe dönüşmesi de yolda.
 
 
 
ŞAPKALARI TAKIN
 
 
Yarışlara mı gidiyorsunuz? O zaman üç boyutlu yazıcıdan çıkma, kendi şapkanızı getirin. 3-D teknoloji ve modası birbiriyle çok uyumlu da olabilir. Bu yazın başlarında şapka tasarımı yapan Gabriela Ligenza, Royal Ascot'a gidenler için bir şapka tasarladı.
 
 
 
GÖKYÜZÜNDE KARALAMA
 
 
Artık elde taşınabilen ve havaya nesneleri karalayabileceğiniz akıllı bir alet var. Lix 3-D baskı kalemi eriyor ve opak bir plastik olarak donuyor. Böylece kendi başına ayakta kalabilen nesneler yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kaleme, bir batarya kablosu takmak, plastik materyalin filamentini eklemek ve ısınması için birkaç dakika beklemek. Bu, T-shirt, mücevher gibi moda prototiplerini üretmek için kullanışlı bir alet.
 
The Wall Street Journal
650136
Bu haberler ilginizi çekebilir