3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?

Teknoloji, seyahatler için nasıl hazırlandığımızdan, mutfaklarımızda yapılanlara kadar işlerimizi yapış şeklimizi değiştirebilir. Peki ama bu 3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
04 Ağustos 2014 17:05
3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
Bu yılın başlarında Varşova Hayvanat Bahçesi'ndeki şanssız bir penguen, alt gagasını bir kavgada ya da düşme sonucunda yitirdi. Bu kaybın pengueni yemek yiyemez hâle getirmesinden ötürü, kuşun açlıktan ölebileceğine dair endişeler vardı. Ancak Polonyalı 3-D (üç boyutlu) yazıcı şirketi Omni3D pengueni kurtardı ve ölü bir penguenden yola çıkarak, naylon gibi maddelerle yeni bir gaga üretmek çin devreye girdi.
 
Omni3D'nin sözcülerinden Rozi Mikolajczak'a göre, Avrupa'da üç boyutlu teknolojiden yararlanarak ilk kez bir kuşun gagasının yeniden üretildi. Omni3D, penguen için en iyi hangi materyalin olacağını bilmeden, üç adet gaga ürettiler. Ancak gagaları üretmek iki haftalarını aldı. Şans eseri penguenin gagası yeniden çıkmaya başladı ve üretilen gagaya gerek kalmadı ama bu ilham verici deneme, üç boyutlu yazıcının tüm zamanların sınırlarının nasıl ötesine geçtiğini ve yeni fırsatlar açtığını gösterdi.
 
Mikolajczak uzun vadede bunun ana akım teknoloji olacağına inanıyor. "20 yıl önce internetin her evde olacağını duysaydınız, inanılmaz gelirdi ama şimdi kablosuz ağlar olmadan yaşayamaz hâldeyiz" diyen Mikolajczak, "10 yıl içinde üç boyutlu yazıcılar her yerde ve günlük hayatımızın bir parçası olacak" diyor.
 
İşte size sanat, moda, otomobil, seyahat ve hatta yiyecek dünyasında basılan üç boyutlu nesneler!
 
 
 
Lezzetli BASKI
 
 
Bir gün mikrodalga fırın yerine evimizde üç boyutlu yazıcılar olabilir mi? Barselonalı bir şirket olan Foodini'nin "Yiyecek yazıcısı", hamuru ekmek parçaları hâline getirmek ve ravioli yapmak gibi zaman alan işlere yardımcı oluyor. 'Aşçı' gereken aletlerle taze maddeleri hazırlayıp onları yazıcının 'yiyecek kapsülüne' koyuyor ve seçilen tarifi basılışını seyrediyor. Bu makina ile kiş tabanları yapmak da mümkün olacak. Makinenin 2015'te pazara sunulacağı tahmin ediliyor.
 
 
 
PATLAYICI TEKNOLOJİ
 
 
Aston Martin DB5, onu bir film için parçalarına ayırmaya kıyamayacak kadar nadir rastlanan bir araba. Bir James Bond filmi olan Skyfall'un yapımcılarının da bu görevi 3D yazıcısıyla yapmalarının nedeni bu. İngiliz Propshop, çok beğenilen otomobilin üçte biri boyutundaki modelini, Voxeljet'in üç boyutlu yazıcısıyla üretti. Gerçek otomobiller gibi birleştirilen üç modelin her birinde yaklaşık 200 farklı parça kullanıldı.
 
 
 
ÇANTANIZ HAFİF OLSUN
 
 
Bavulunuzun ağırlık sınırını aşmasından endişe mi ediyorsunuz? 3-D Systems'in yaratıcı direktörü Fin sanatçı Janne Kyttanen, dijital bilgi olarak gönderilebilecek ve gittiğiniz yerde basılabilecek kıyafetler tasarladı. Tüm tatil kıyafetlerinizi basmak şimdilik sadece sanat aşamasında olabilir ancak gerçeğe dönüşmesi de yolda.
 
 
 
ŞAPKALARI TAKIN
 
 
Yarışlara mı gidiyorsunuz? O zaman üç boyutlu yazıcıdan çıkma, kendi şapkanızı getirin. 3-D teknoloji ve modası birbiriyle çok uyumlu da olabilir. Bu yazın başlarında şapka tasarımı yapan Gabriela Ligenza, Royal Ascot'a gidenler için bir şapka tasarladı.
 
 
 
GÖKYÜZÜNDE KARALAMA
 
 
Artık elde taşınabilen ve havaya nesneleri karalayabileceğiniz akıllı bir alet var. Lix 3-D baskı kalemi eriyor ve opak bir plastik olarak donuyor. Böylece kendi başına ayakta kalabilen nesneler yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kaleme, bir batarya kablosu takmak, plastik materyalin filamentini eklemek ve ısınması için birkaç dakika beklemek. Bu, T-shirt, mücevher gibi moda prototiplerini üretmek için kullanışlı bir alet.
 
The Wall Street Journal
997892
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huaweinin Yeni Akıllı Saati Tanıtıldı!

  Huawei'nin Yeni Akıllı Saati Tanıtıldı!

  Huawei yeni nesil akıllı saatini Mobil Dünya Kongresi 2017'de Barcelona'da tanıttı. Peki Huawei Watch 2 özellikleri ve fiyatı neler?
 • Huawei Watch 2nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei Watch 2'nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei'nin yeni akıllı saati Huawei Watch 2'nin görselleri sızdırıldı. Görünüşe bakılırsa Huawei akıllı saat pazarında adından söz ettirecek!
 • Renkli AirPods!

  Renkli AirPods!

  Apple'ın kablosuz kulaklığı AirPods'un yeni renk seçenekleri geliyor! 58 renk seçeneği sunan Colorware ile artık istediğiniz renkteki AirPods'u tercih edebilirsiniz.
 • Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Teknoloji devi Sony, dünyanın en hızlı SD kartını üretti. Yüksek yazma hızına sahip olması fotoğrafçılık ile uğraşanlar tarafından çok beğenilecek.
 • Yeni Nesil Apple TV!

  Yeni Nesil Apple TV!

  Apple'ın WWDC 17 etkinliğinde tanıtacağı Apple TV ile ilgili haberler gelmeye başladı. Peki yeni nesil Apple TV hangi farklılıklarla gelecek?
 • Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Teknoloji çağındayız ve teknolojiyle yaşıyoruz. Siri'de teknolojinin bize sunduğu bir imkan. Peki bu yıl Siri ile sevgililer günü planı yapmaya ne dersiniz?
 • Huawei Watch 2nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei Watch 2'nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei'nin akıllı saati Huawei Watch 2'nin tanıtım tarihi belli oldu. İşte o tarih...
 • Dünyanın En İnce Monitörü!

  Dünyanın En İnce Monitörü!

  Şuan ki dünyanın en ince monitörü Philips Moda 245C7QJSB'nın şık tasarımının detaylarına birlikte bakalım.
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama