3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?

Teknoloji, seyahatler için nasıl hazırlandığımızdan, mutfaklarımızda yapılanlara kadar işlerimizi yapış şeklimizi değiştirebilir. Peki ama bu 3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
04 Ağustos 2014 17:05
3 boyutlu yazıcı hayatımızı nasıl değiştirecek?
Bu yılın başlarında Varşova Hayvanat Bahçesi'ndeki şanssız bir penguen, alt gagasını bir kavgada ya da düşme sonucunda yitirdi. Bu kaybın pengueni yemek yiyemez hâle getirmesinden ötürü, kuşun açlıktan ölebileceğine dair endişeler vardı. Ancak Polonyalı 3-D (üç boyutlu) yazıcı şirketi Omni3D pengueni kurtardı ve ölü bir penguenden yola çıkarak, naylon gibi maddelerle yeni bir gaga üretmek çin devreye girdi.
 
Omni3D'nin sözcülerinden Rozi Mikolajczak'a göre, Avrupa'da üç boyutlu teknolojiden yararlanarak ilk kez bir kuşun gagasının yeniden üretildi. Omni3D, penguen için en iyi hangi materyalin olacağını bilmeden, üç adet gaga ürettiler. Ancak gagaları üretmek iki haftalarını aldı. Şans eseri penguenin gagası yeniden çıkmaya başladı ve üretilen gagaya gerek kalmadı ama bu ilham verici deneme, üç boyutlu yazıcının tüm zamanların sınırlarının nasıl ötesine geçtiğini ve yeni fırsatlar açtığını gösterdi.
 
Mikolajczak uzun vadede bunun ana akım teknoloji olacağına inanıyor. "20 yıl önce internetin her evde olacağını duysaydınız, inanılmaz gelirdi ama şimdi kablosuz ağlar olmadan yaşayamaz hâldeyiz" diyen Mikolajczak, "10 yıl içinde üç boyutlu yazıcılar her yerde ve günlük hayatımızın bir parçası olacak" diyor.
 
İşte size sanat, moda, otomobil, seyahat ve hatta yiyecek dünyasında basılan üç boyutlu nesneler!
 
 
 
Lezzetli BASKI
 
 
Bir gün mikrodalga fırın yerine evimizde üç boyutlu yazıcılar olabilir mi? Barselonalı bir şirket olan Foodini'nin "Yiyecek yazıcısı", hamuru ekmek parçaları hâline getirmek ve ravioli yapmak gibi zaman alan işlere yardımcı oluyor. 'Aşçı' gereken aletlerle taze maddeleri hazırlayıp onları yazıcının 'yiyecek kapsülüne' koyuyor ve seçilen tarifi basılışını seyrediyor. Bu makina ile kiş tabanları yapmak da mümkün olacak. Makinenin 2015'te pazara sunulacağı tahmin ediliyor.
 
 
 
PATLAYICI TEKNOLOJİ
 
 
Aston Martin DB5, onu bir film için parçalarına ayırmaya kıyamayacak kadar nadir rastlanan bir araba. Bir James Bond filmi olan Skyfall'un yapımcılarının da bu görevi 3D yazıcısıyla yapmalarının nedeni bu. İngiliz Propshop, çok beğenilen otomobilin üçte biri boyutundaki modelini, Voxeljet'in üç boyutlu yazıcısıyla üretti. Gerçek otomobiller gibi birleştirilen üç modelin her birinde yaklaşık 200 farklı parça kullanıldı.
 
 
 
ÇANTANIZ HAFİF OLSUN
 
 
Bavulunuzun ağırlık sınırını aşmasından endişe mi ediyorsunuz? 3-D Systems'in yaratıcı direktörü Fin sanatçı Janne Kyttanen, dijital bilgi olarak gönderilebilecek ve gittiğiniz yerde basılabilecek kıyafetler tasarladı. Tüm tatil kıyafetlerinizi basmak şimdilik sadece sanat aşamasında olabilir ancak gerçeğe dönüşmesi de yolda.
 
 
 
ŞAPKALARI TAKIN
 
 
Yarışlara mı gidiyorsunuz? O zaman üç boyutlu yazıcıdan çıkma, kendi şapkanızı getirin. 3-D teknoloji ve modası birbiriyle çok uyumlu da olabilir. Bu yazın başlarında şapka tasarımı yapan Gabriela Ligenza, Royal Ascot'a gidenler için bir şapka tasarladı.
 
 
 
GÖKYÜZÜNDE KARALAMA
 
 
Artık elde taşınabilen ve havaya nesneleri karalayabileceğiniz akıllı bir alet var. Lix 3-D baskı kalemi eriyor ve opak bir plastik olarak donuyor. Böylece kendi başına ayakta kalabilen nesneler yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken kaleme, bir batarya kablosu takmak, plastik materyalin filamentini eklemek ve ısınması için birkaç dakika beklemek. Bu, T-shirt, mücevher gibi moda prototiplerini üretmek için kullanışlı bir alet.
 
The Wall Street Journal
649823
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Razerın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer'ın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer, yeni kablosuz oyuncu faresi Lancehead'i tanıttı. Peki Razer'in yeni kablosuz faresi Lancehead'in özellikleri neler, buyurun birlikte bakalım.
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plusın Ekran Ücreti!Galaxy S8 Plus'ın Ekran Ücreti!
  Galaxy S8 Plus'ın ekranı kırıldığı zaman değiştirmenin de bir maliyeti olacak. İşte Galaxy S8 Plus'ın ekran değişim ücreti.
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!
  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri,…
 • Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!
  Xiaomi Mi 6, Çin'de satışa çıktı. Xiaom'nin yeni amiral gemisi Mi 6, satışa çıktığı anda saniyeler içinde tükendi!
 • iPhone 8in Kalıbı Ortaya Çıktı!iPhone 8'in Kalıbı Ortaya Çıktı!
  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında sızıntılar durmak bilmiyor. Bugün iPhone 8'in kasa kalıbı olduğu iddia edilen yeni bir görüntü ortaya…
 • Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 ile ilgili yeni konsept videosu yayınlandı. Konsept videosunda beyaz iPhone, oldukça güzel görünüyor.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama