3 Boyutlu Maske İle Face ID'yi Kandırmak Mümkün Mü?

Apple'ın iPhone X'da kullandığı Face ID teknolojisinin oldukça güvenli olduğunu biliyoruz. Peki, Face ID teknolojisini 3 boyutlu silikon maske ile kandırma mümkün mü?
05 Kasım 2017 10:33
3 Boyutlu Maske İle Face IDyi Kandırmak Mümkün Mü?
Apple’ın çerçevesiz ekrana geçiş yaptığı iPhone X ile Touch ID yerini Face ID özelliğine bıraktı. Peki Apple’ın 3 boyutlu bir yüz tanıma özelliği, 3 boyutlu bir maske ile kandırılabilir mi?
 
Face ID nasıl kandırılabilir?
 
iPhone’un 10. yıla özel olarak duyurduğu modeli iPhone X, yenilikçi çerçevesiz tasarımıyla karşımıza çıktı. Donanım olarak oldukça güçlü olan iPhone X, tasarımıyla da beğenileri topladı.
 
Çerçevesiz tasarımının doğurduğu en büyük negatif özellik ise ön tarafta parmak izi sensörüne yer kalmamasıydı. Bunun sonucunda bir çok Android geliştirici sensörü arka tarafa konumlandırsa da Apple direk kaldırarak Face ID adını verdiği yeni güvenlik sistemini geliştirdi.
 

 
Apple’ın lansmanda söylediği üzere ikizler söz konusu olduğunda sistemin kilidi açabileceğini biliyorduk. Peki birisi sizin birebir olarak yapılmış 3 boyutlu silikon maskenizi takarsa ne olacak?
 
Bunu merak eden Wall Street Journal, çeşitli yöntemlerle kilidi açmayı denemiş, ardından da 3 boyutlu bir silikon maske yaparak kilidi açmayı denemiş.
 
Günlük kullanımda gözlükten, şapkadan veya karanlıktan etkilenmeyen sistem ayrıca fotoğraf yada tek boyutlu maskeye hatta 3 boyutlu olarak yapılan silikon maskeye bile inanmıyor. Sistemi kandırabilmenin tek yoluysa tek yumurta ikizleri veya üçüzleri olmanız.
shiftdelete
Etiketler : Apple , Face ID , iPhone X , Silikon Maske
528802
Bu haberler ilginizi çekebilir