2014 Dünya Kupasında kullanılacak teknolojiler açıklandı

Tüm spor dallarında, insan hatalarını asgariye indirmek ve seyir keyfini arttırmak için, teknolojiden sonuna kadar faydalanılır. Bunun en son örneğini bu yıl Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda göreceğiz. Peki 2014 Dünya Kupasında kullanılacak teknolojiler neler olacak?
06 Haziran 2014 18:45
2014 Dünya Kupasında kullanılacak teknolojiler açıklandı
Peki  2014 Dünya Kupasında kullanılacak teknolojiler neler?

 

Dünya Kupaları ve yeni teknolojiler 1970 Meksika Dünya Kupasında’n bu yana ele ele yürümekte. 1970’te ilk defa dünya kupası maçları renkli televizyonlardan verilmişti. Devamında, 2006 dünya kupasında maçlar ilk defa HD televizyonlardan gösterilmişti. Güney Afrika Dünya kupasında ise maçlar internetten izlenebilir hale gelmişti ve bazı maçlar ise 3D olarak izlenebilmişti. 
 
2014 Dünya Kupasında büyük teknolojilerden biri son maçta tanıtılacak. Sony ve FIFA işbirliğinde 4K çözünürlükte yayın yapılacak. Ultra Yüksek Çözünürlükte olacak bu yayın 4000*2000 piksel aralığında olacak. Bu büyük rakamı daha iyi kavramamız için şöyle bir örnek verebiliriz; normal bilgisayarlar 1500*800 piksel yüksekliğinde. Böylece büyük ekranlarda gösterilen halka açık yayınlarda sinema salonlarındaki görüntü kalitesi yakalanmış olacak. 
 
Bunun dışında Gol Çizgisi teknolojisi de önemli bir rol oynayacak. 2012 Japonya Dünya Kupasında ilk defa başlatılan bu uygulama sonrasında FIFA bunu Brezilya’da da kullanma kararı aldı. Alman bir şirket tarafından geliştirilen Gol Çizgisi teknolojisi, maçlardan önce Brezilya Futbol Federasyonunun hakemleri tarafından test edildi ve tek bir golü bile kaçırmadı. 
 
 
Ayrıca bu teknoloji maç sırasında da kullanılabilir bir hale getirildi ve kompleks pozisyonlarda gol olup olmadığını hakemler buradan öğrenebilecek. Gol Çizgisi teknolojisi stadyuma yerleştirilmiş 14 kamera tarafından izlenip 3 boyutlu olarak topun çizgiyi geçip geçmediğini belirleyecek. Top çizgiyi geçtiği anda hakemlere titreşimli bir sinyal gönderilecek ve bu sinyal bir saniyeden daha az bir sürede iletilmiş olacak. 
 
Çeviri: incehesap.com
992996
Bu haberler ilginizi çekebilir