2 milyon şifre çalındı !

Biri de siz olabilirsiniz... Yeni gelen bilgilere göre Yahoo!, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sitelere ait kullanıcı adları ve şifreler bir kez daha çalındı !
06 Aralık 2013 16:20
2 milyon şifre çalındı !

Etkilenen kullanıcı sayısı 2 milyon civarında. Binlerce bilgisayara sızan ve yayılan gizli kodlar, klavyelerle girilen tüm bilgileri hissettirmeden kaydetti ve hacker’lara ait sunuculara gönderdi. Herhangi özel bir siteyi hedef almayan gizli kayıt virüsü bir süredir fark edilmeden arka planda çalışıyordu.

Raporlara göre çalınmış olan 2 milyondan fazla şifrenin 300 binini Facebook kullanıcı şifreleri oluşturuyor. TrustWave adlı güvenlik firmasının bulduğu botnet virüsüne Pony adı verildi. Pony’nin yayılmaya devam ettiği ve diğer bilgisayarları etkilediği düşünülüyor. Çalınan şifreler servislerden sızmadığı için adı geçen sitelerin etkilenen kullanıcıları tespit edip uyarması zor görünüyor. Elde edilen veritabanına bakılırsa şifrelerden 15 bininde seçilen kombinasyon “123456″
 
Pony ile çalınan dosyalarda yapılan analize göre:
 
*1.580.000 site login bilgisi
*320 bin e-posta şifresi
*41 bin FTP şifresi
*3 bin uzaktan masaüstü bağlantı şifresi
*3 bin güvenli bağlantı şifresi çalınmış
 
Böyle bir tuzağa düşmüş olabileceğinizi düşünüyorsanız şifrelerinizi değiştirmenizde fayda var. Daha da önemlisi şifre değiştirirken virüsten etkilenmemiş bir bilgisayar kullanmalısınız!
radikal
117612
Bu haberler ilginizi çekebilir