12 Ekran Kartı Takılan Anakart!

Dijital para çılgınlığı tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Ekran kartı ile dijital madencilik yapıp para kazanmak isteyenler için muhteşem bir haber. 12 ekran kartı takılan anakart duyuruldu. İşte detaylar...
27 Haziran 2017 19:01
12 Ekran Kartı Takılan Anakart!
Biostar'ın küllerinden doğduğunu daha önce yayınladığım bir videoyla sizlere aktarmıştım. Yeni nesil, sahip olduğu özellikleriyle farklılaşan anakartlar sunma niyetindeki şirket bu defa da Etherum ve türevi dijital para birimleri madenciliğine göz kırpıyor.
 
Duyurusu yapılan TB250-BTC Pro isimli anakart, dünyanın ilk 12 evet yanlış duymadınız 12 ekran kartını aynı anda kullandırabilen anakart modeli olarak ayrı bir yere oturmayı başarıyor. Doğrudan madenciler için geliştirilen anakart, 12 doğal PCIe slotu sunaren, bunlardan bir tanesi tam boyutlu PCIe 3.0 x16, diğer 11 ise PCIe 3.0 x1.
 
Aynı sınıftaki diğer anakart modellerine göre, madencilik uzmanlarından gelen bildirimler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde geliştirildiği belirtilen anakart, farklı bir PCIe dizilimi sunuyor. Örnek olarak ASRock'ın 11 GPU kullanımına izin veren H110 BTC anakartıyla kıyaslanan model,  gelenekselden farklı olarak tamamı alt atla değil, alt alta ve yan yana PCIe dizilimiyle slotlar arasına mesafe koyuyor ve kısa devre riskini en aza indiriyor.
 
 
Daha yüksek PCIe bantgenişliği için Intel B250 yongasetinin tercih edildiği anakart, hem AMD hem de Nvidia ekran kartlarının eş zamanlı kullanımına izin veriyor. Eş zamanlı en fazla GPU kullanımına en azından şimdilik izin veren anakart olduğu için ROI dediğimiz Return of Investment yani madencilik için harcanan yatırımın geri dönüş süresi de rakiplerinden daha kısa oluyor. Gereksiz pek çok özellikten arındırılan anakart 129 dolar gibi iddialı bir fiyat kullanıma sunuluyor. Ekran kartı tarafındaki darboğazı dikkate aldığımız zaman bu anakartın da kısa süre içerisinde yok satacağını ve tükeneceğini söyleyebiliriz.
 
 
Bu arada bu kadar çok ekran kartını aynı anda kullanabilmek için riser dediğimiz yükselteçlere de ihtiyaç duyuluyor. Madencilik için kullanılan ekran kartlartı büyük oranda çift slot tasarıma sahip olduğu için, aynı zamanda bu anakart modelinde uzunluk da ikinci bir engel olarak masada durduğu için kablolar yardımıyla bağlantıyı anakart dışında gerçekleştirmek gerekiyor. Bu da dikkat edilmesi gereken önemli bir husus.
 
donanımhaber
104242
Bu haberler ilginizi çekebilir